Laparoskopik kolesistektomi sonrası ilk 90 gün içerisinde hastaneye yeniden yatış nedenleri
Reasons for re-admission to the hospital within the first 90 days after laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 861479
  2. Yazar: SAMAD ISMAYILOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECİP ALTUNDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ. Çalışmamızda laparoskopik kolesistektomi ameliyatı sonrası ilk 90 günde hastaneye yeniden yatan hastaların yaş ortalaması, cinsiyet farkları, ilk başvuruda yatış süreleri, en sık hangi şikayetlerle başvurduğu ve yeniden yatışı önlemek için ne gibi önlemler alınabileceği değerlendirildi. 5151 hasta tarandı ve 86 hastanın ilk 90 günde yeniden hastaneye yatırılarak tedavi edildiği tespit edildi. Amaç kliniğimizde laparoskopik kolesistektomi sonrası ilk 90 gün içerisinde hastaneye yeniden yatışın en sık nedenlerini araştırmak, önlenebilir nedenleri saptamak ve yatış oranlarını azaltarak sağlık sistemindeki ekonomik yükü minimuma indirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM. Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesinde 2011 ocak ve 2022 aralık tarihleri arasında 18 yaşından büyük, safra kesesinde taş nedeniyle acil veya elektif olarak laparoskopik kolesistektomi ameliyatı öyküsü olan 5152 vaka bilgisayar kayıtlarından tarandı. Aynı seansta başka bir cerrahi yapılan veya laparoskopiden açığa dönülen hastalar çalışmadan çıkarıldı. BULGULAR. Hastaların ikinci yatış nedenleri gözden geçirildiğinde 19 hasta non-spesifik karın ağrısı, 23 hasta koledokolitiazis, 5 hasta kolanjit 10 hasta kolestaz, 10 hasta yara yerinde apse, 7 hasta pankreatit, 1 hasta ince barsak perforasyonu, 1 hasta gastrointestinal sistem kanaması, 3 hasta safra yolu yaralanması, 6 hasta intestinal obstrüksiyon ve 1 hasta karaciğer apsesi nedeniyle yeniden yatırılmıştır. SONUÇ. Laparoskopik kolesistektomi sonrası ilk 90 günde hastaneye yeniden yatışın en sık nedenleri koledokolitiazis, non-spesifik karın ağrısı, kolestaz, yara yerinde apse, pankreatit, intestinal obstrüksiyon, kolanjit, safra fistülü, bilioma, ince barsak perforasyonu, gastrointestinal sistem kanaması ve karaciğer apsesi olarak belirlendi. Koledokolitiazisi önlemek geçmek için hastaların preoperatif değerlendirme esnasında kan tetkiklerinin detaylı incelenmesi ve şüpheli durumlarda görüntüleme tetkiklerinin daha da derinden incelenmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE. In our study, the average age of patients who were readmitted to the hospital in the first 90 days after laparoscopic cholecystectomy surgery, gender differences, length of stay at first admission, the most common complaints, and what precautions could be taken to prevent readmission were evaluated. Five thousand one hundred fifty-one patients were screened, and it was determined that 86 patients were rehospitalized and treated in the first 90 days. The aim is to investigate the most common reasons for hospital readmission within the first 90 days after laparoscopic cholecystectomy in our clinic, to identify preventable causes, and to minimize the economic burden on the healthcare system by reducing hospitalization rates. MATERIALS AND METHODS. At Erzurum Atatürk University Research Hospital, between January 2011 and December 2022, 5152 cases who were older than 18 years of age and had a history of emergency or elective laparoscopic cholecystectomy surgery due to gallbladder stones were scanned from computer records. Patients who underwent another surgery in the same session or were converted to open surgery after laparoscopy were excluded from the study. RESULTS. When the reasons for the second hospitalization of the patients were reviewed, 19 patients had non-specific abdominal pain, 23 patients had choledocholithiasis, five patients had cholangitis, ten patients had cholestasis, ten patients had abscess at the wound site, seven patients had pancreatitis, one patient had small intestine perforation, one patient had gastrointestinal system bleeding, and three patients had bile. Six patients were readmitted due to intestinal obstruction, and one patient due to liver abscess. CONCLUSION. The most common reasons for hospital readmission in the first 90 days after laparoscopic cholecystectomy were determined to be choledocholithiasis, non-specific abdominal pain, cholestasis, abscess at the wound site, pancreatitis, intestinal obstruction, cholangitis, biliary fistula, glioma, small bowel perforation, gastrointestinal tract bleeding, and liver abscess. Inlithiasis and patients' blood tests should be examined in detail during preoperative evaluation, and imaging studies should be examined more deeply in suspicious cases.