Ratlarda lokal antibiyotik tozu uygulamasının postoperatif spinal enfeksiyonlar ve füzyon üzerine etkisi
- Tez No: 474679
- Danışmanlar: UZMAN YUNUS EMRE AKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ratlarda spinal cerrahi sonrası 3 farklı antibiyotik tozunun lokal uygulanmasının postoperatif spinal enfeksiyonları engellemedeki etkinliğinin ve füzyona etkisinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılmasıdır. Yöntem: 56 adet Sprague-Dawley cinsi rat 2 eşit ana gruba ayrıldı. 1. grup ratlara bilateral L4 ve L5 transvers çıkıntılar ile L4-5 faset eklemlere dekortikasyon uygulandıktan sonra cerrahi sahaya önceden hazırlanmış 108 koloni oluşturucu ünite (CFU) metisiline duyarlı Stafilokokus aureus (MSSA) bakterisi içeren 0.1 cc solüsyon inoküle edildi. Ratlar 4 eşit gruba ayrılarak kontrol grubu olan 1a grubuna lokal antibiyotik tozu uygulanmadı. 1b grubuna yara kapatma öncesi cerrahi sahaya lokal 50 mg sefazolin tozu, 1c grubuna 8.6 mg vankomisin tozu ve 1d grubuna 3.4 mg teikoplanin tozu eklendi. 14. gün sonunda ratlar sakrifiye edilerek cerrahi sahadan eşit miktarda (0.5±0.05 gr) yumuşak doku kültürleri alındı ve mikrobiyolojik inceleme yapıldı. 2. grup ratlara bilateral L4 ve L5 transvers çıkıntılar ile L4-5 faset eklemlere dekortikasyon sonrası iliak kanatlarda alınan otogreft ile greftleme yapıldı. Ratlar 4 eşit gruba ayrılarak 2a grubuna lokal antibiyotik tozu uygulanmadı. 2b grubuna yara kapatma öncesi cerrahi sahaya lokal 50 mg sefazolin tozu, 1c grubuna 8.6 mg vankomisin tozu ve 1d grubuna 3.4 mg teikoplanin tozu eklendi. 56. gün sonunda ratlar sakrifiye edildi ve tüm lomber omurgaları blok halinde çıkarılarak histopatolojik inceleme yapıldı. Antibiyotiklerin uygulama dozları insandaki lokal uygulanan dozlar temel alınarak ratlardaki kütleye oranlanarak hesaplandı. Postop sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet ve ağırlık açısından anlamlı fark saptanmadı. MSSA üremesi değerlendirildiğinde ve kontrol grubu ile karşılaştırıldığında uygulanan 3 antibiyotiğin üremeyi anlamlı derecede engellediği görüldü. Uygulanan her 3 antibiyotik arasında anlamlı fark saptanmadı. Füzyon değerlendirildiğinde ve kontrol grubu ile karşılaştırıldığında ise her 3 antibiyotiğin füzyona olumsuz etkisinin olmadığı görüldü. Sefazolin kullanımında teikoplanin kullanımına göre füzyon gelişiminin anlamlı derecede daha fazla olduğu görüldü. Çıkarımlar: Lokal antibiyotik tozu uygulaması spinal cerrahi sonrası enfeksiyonu önlemede yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Antibiyotiklerin lokal uygulanması ile yara yerinde elde edilen yüksek antibiyotik konsantrasyonu enfeksiyonu önlemede sistemik uygulamaya göre daha etkin bir başarı sağlamaktadır. göre daha etkin bir başarı sağlamaktadır. Bu çalışma da, daha önce yapılan çalışmalara paralel olarak, spinal cerrahide cerrahi bölgeye lokal antibiyotik tozu uygulamasının postoperatif enfeksiyonu önlemede etkili bir yöntem olduğunu ve ayrıca 3 farkı antibiyotik tozunun lokal olarak uygulanmasının füzyon üzerine olumsuz etkisinin olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of the local applications of 3 different antibiotics on preventing postoperative spinal infections and fusion formation after spinal surgery in rats. Materials And Method: Fifty-six female Sprague-Dawley rats were divided into 2 groups. Group 1 underwent spinal fusion by decortication of bilateral L4-5 vertebrae transvers processes and facet joints. All surgical sites were inoculated with 0,1 cc of methicillin-sensitive Staphylococcus aureus (MSSA, 1x108 colony-forming units [CFU]/ml). Then rats were divided into 4 groups. No intrawound antibiotic powder was added in group 1a (control group) rats. Prior to the closure, 50 mg cefazolin was added in the surgical sites in group 1b rats, 8,6 mg vancomycin powder was added into the surgical sites in group 1c rats and 3,4 mg teicoplanin was added into the surgical sites in group 1d rats. All rats were sacrificed on the 14th postoperative day. Tissue samples were obtained for microbacteriological analysis. Group 2 underwent posterior spinal fusion in L4-L5 spinal segments. Then rats were divided into 4 groups. No antibiotic powder was added in the surgical sites of group 2a (control group) rats. Prior to the closure, 50 mg cefazolin was added in the surgical sites in group 2b rats, 8,6 mg vancomycin powder was placed in the wounds of group 2c rats and 3,4 mg teicoplanin was added in the wounds of group 2d rats. All rats were sacrificed on the 56th postoperative day. All lumbar vertebral colon was harvested for histopathological analysis. Results: No significant difference was found in terms of age, sex and weight among the groups. When MSSA growth was evaluated, all 3 antibiotics significantly prevented bacterial growth compared to the control group. No significant difference was found among the 3 antibiotic groups. When fusion was evaluated, all 3 antibiotics do not affect fusion rates. In sefazolin group, fusion rates were significantly better than teicoplanin group. Conclusions: Local antibiotic powder application is a commonly used method to prevent infection after spinal surgery. High antibiotic concentration is obtained by local application of antibiotics and this provide more success than systemic application. This study showed that local antibiotic powder application is an effective method to prevent postoperative infection and does not inhibit fusion rates as previous studies showed.