Ratlarda skrotal ekstrakutan ve ensizyonel subkutan ligatür uygulamasının ve etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of scrotal extracutaneous and incisional subcutaneous ligature application and its effects in rats
- Tez No: 589541
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada; toplumsal hayatın önemli sorunlarından biri olan sokak hayvanlarının üremelerinin kontrol altına alınmasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan invaziv veya noninvaziv uygulamaların hem başarısını arttırmak, hem uygulama süreçlerini kısaltmak, hem de masraflarını minimize ederek hayvan refahına olan etkilerini en aza indirmek veya sıfırlamak için insani, komplikasyonsuz bir metot geliştirmek planlanmıştır. Bu sebeple deneysel olarak“Ratlarda Skrotal Eksrakutan ve Ensizyonel Subkutan Ligatür Uygulamasının ve Etkilerinin Değerlendirilmesini”projesinin uygulanması ile kastrasyonun sokak hayvanlarının üremelerinin kontrol altına alınmasıdaki rolünü inceleyeceğiz. Bu çalışmada 20 adet erkek rat kullanıldı. Ratlar onarlı iki eşit gruba ayrıldı. Gruplardan birine skrotal ekstrakutan diğerine ensizyonel subkutan ligatür uygulaması yapılarak iki ayrı teknikle kastrasyon uygulaması gerçekleştirildi. Her iki gruptaki deneklerin uygulama öncesi oldukça sağlıklı oldukları, yeme ve içme ve konforlarının mükemmel oldukları gözlendi. Deney hayvanlarına operasyon sonrası 3 gün antibiyotik uygulaması yapıldı ve 10 gün boyunca skrotal değişiklikler kliniksel olarak kontrol edildi. Gruplarda 3 saat içinde testistlerde lokal hafif şişlik gözlendi. Bu şişkinliğin hacmi, postoperatif birinci gün iki-üç katına ulaştı. Uygulama sonrası postoperatif birinci gün her iki grupta da yeme ve içme de azalma gözlendi. Postoperatif ikinci gün yeme içme fonksiyonları tekrar başladı. Şişkinlik bölgesinde lokal morarma 12 saatten itibaren fark edilmeye başladı. 24 saatte morarma net olarak gözlendi. Morarma 2. günden sonra azalmaya başladığı ve 10. günde morarmanın kaybolduğu belirlendi. Histopatolojik incelemelerde testis dokusunun komple nekroze olduğu gözlendi. Kontrol süresince ağrı kaşınma, bölgeyi ısırma, huzursuzluk, kanama, saldırganlık, durgunluk veya düşkünlük gibi bir belirtiye rastlanmadı. Her iki tekniğinde kastrasyon işleminde başarılı bir şekilde kullanılabildiği ortaya konuldu. Sonuç olarak ratlarda skrotal ekstarkutan ve enzisyonel subkutan ligatür uygulamasının kastrasyon uygulaması için başarılı olduğu, uygulamanın pratik ve etkili olduğu, kliniksel olumsuzlukların bulunmadığı, masraflı, komplikasyonlu ve ağır anestezik uygulamalara gerek olmadığı belirlendi. Ekstrakutan ve subkutan ligatür ile kastrasyonun sokak hayvanlarında ve pet hayvancılığında üremenin kontrol altına alınmasında uygulaması kolay, pratik, başarılı ve alternatif bir çözüm yolu olduğu, serbest veteriner hekimler ve Belediye Veteriner İşleri Müdürlüklerinin başarısını arttıracağı ve pratik bir çözüm olarak önerilebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
To take under control of street animals' reproduction is one of major problems of social life. To this end, efforts are being made to develop a humanitarian and un- complicated method in order to increase the success of invasive or noninvasive applications, to shorten the time of application processes, and to minimize the effects on animal welfare by reducing the costs.With this project titled“Evaluation of Implementation and effects of Scrotal Exracutan and Incision Subcutan Ligatur in Rats”, it was aimed to evaluate the role of castration in controlling the reproduction of stray animals. For that purpose, 20 male rats were used in the study and rats were divided. The rats were divided into two equal groups. Two different castration techniques were performed: scrotal intracutaneous to one group and incisional subcutaneous ligature to another group. Rats in both groups were kept under observation for one week for adaptation before application in laboratory. Antibiotic were applied to the rats postoperatively for thre days and scrotal changes were checked clinically for 10 days. Scrotal swelling was observed in the testis within 3 hours in both groups and on the second day the size of scrotal swelling increased 2-3 times. On the first day following the operation, rats in both groups showed a decrease in eating and drinking. On the second day, eating and drinking functions returned to normal. Local bruising began to be seen in the swelling area from the 12th hour onwards, and the bruising became clearly visible at 24 hours. It was observed that the bruising started to decrease after 2 days and the bruising completely disappeared on the 10th day. Histopathological examination revealed complete necrosis of testicular tissue. There were no signs of pain, itching, biting, restlessness, bleeding, aggression, stagnation or indulgence during the control. Both techniques were found to be successful in castration. In conclusion, scrotal extracutaneous and incisional subcutaneous ligature administration was found to be successful, practical and cost-effective for castration of rats, no clinically undesirable complications and did not require heavy anesthetic applications. Furthermore, these two methods are recommended as an alternative method by private veterinarians and Municipal Veterinary Affairs Directorate for the castration of stray and pet animals.