Ratlarda yara iyileşmesinde normal cilt florası inokülasyonunun cerrahi alan enfeksiyonu gelişimine etkisi
The effect of normal skin flora inoculation on skin on developing surgical site infection
  1. Tez No: 615285
  2. Yazar: ZİYA ORUN BELİBAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAY ŞEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, General Surgery, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Ratlarda temiz kontamine cerrahi sonrası cilt ve cilt altı dokular üzerindeki bakteri translokasyonu sebebiyle oluşabilecek cerrahi alan enfeksiyonlarının gelişimi üzerinde normal cilt florası inokülasyonunun etkisini göstermektir. Yöntem ve Gereçler: Çalışmamızda 10-12 haftalık 18 adet erkek Sprague-Dawley rat kullanıldı. Ratlar her grupta eşit ve sırasıyla deney kontrol grubu, povidon iyot grubu ve flora grubu olarak 3 gruba ayrıldı. Cerrahi işlemden 72 saat önce ratların cerrahi işlem yapılacak olan karın bölgelerinden 1 cm2 alandan sürüntü methodu ile kültür alındı. Flora grubundan yine aynı karın bölgesinden sürüntü methodu ile flora toplanıp operasyon gününe kadar saklandı. Her rata kendi cilt florası verildiğinden ötürü özel bir bakteri türü ile çalışılmadı. Tüm hayvanların işlem öncesi uygun şekilde anestezisi, insizyon hattının traşı ve povidon iyotla boyaması sağlandı. Anestezi sağlanması takibinde 1 cm boyunda peritonu açacak şekilde karın insizyonu ile çalışılıp çekum 21 gauge yeşil enjeksiyon iğnesi ile tam kat delinip iğne ucundaki bulaş cilt ve cilt altına inoküle edildi. Daha sonra karın duvarı ve ciltaltı-cilt olmak üzere anatomiye uygun olarak kapatıldı. İlk grup deney kontrol grubu olarak kabul edilip insizyon hattı sadece steril gaz ile kapatıldı. İkinci grup povidon iyot grubu olarak isimlendirilip aynı cerrahi prosedür uygulandıktan sonra ratların insizyon hattı %10 povidon iyot ile yeniden temizlenerek steril gaz ile pansumanı sağlandı. Üçüncü grup ratlar da flora grubu olarak isimlendirilip aynı cerrahi prosedür uygulandıktan sonra cerrahi yarası daha önce hazırlanmış olan ve operasyon sabahı oda sıcaklığında çözüldükten sonra yeniden sıvı hale gelen cilt florası vasatı emdirilmiş gaz ile pansumanı sağlandı. Deneyin preop periop veya postop herhangi bir aşamasında deneklere antibiyotik uygulanmadı. Deneklerin pansumanı 48 saat sonra açıldı. Postop 4. günde yara yerleri cerrahi alan enfeksiyonu açısından görsel olarak değerlendirildi ve ratların insizyon alanı üzerinden yeniden sürüntü yöntemiyle postop kültürleri alınıp preop ve postop kültürlerde koloniler tanımlanıp üreme sonuçları incelendi ve ratların cerrahi alan enfeksiyon varlığı durumu karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil olan 18 ratta yaptığımız postop incelemede deney kontrol grubu ratların 3'ü (%50), povidon iyot grubu ratların 2'si (%33) ve flora nakil grubunda 0'ında (%0) cerrahi alan enfeksiyonu saptandı. Postop mortalite görülmedi. Preop ve postop kültür sonuçlarında enfeksiyon açısından anlamlı bir korelasyon görülmedi. Sonuç: Cerrahi alan enfeksiyonları gelişimini önlemede canlının preop cilt florasının lokal koruyucu etkisinin kullanılabilirliği teorisi tartışmaya açılmalı, bu teori üzerine ileri ve büyük hacimli klinik deneyler planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Observing the effect of normal skin flora inoculation on rats skin with clean contaminated surgery wound infections which are caused by the translocation of the bacteria to the cutaneous and subcutaneous tissue. . Method and Tools: In our study, 18 Sprague-Dawley rats ranging from 10-12 weeks were used. Rats were divided equally under 3 groups: control group, Povidone-iodine group and flora group. 72 hours before the surgical procedure, flora specimens were collected from the 1cm2 area of the rats' abdominal skin with swaps. From the same exact spot, flora was collected from the flora group with the sweeping method and kept until the day of surgery. For every rat was given their own skin flora, no special bacteria type was chosen. Anestesia, shaving of the incision area and Povidone-iodine application on the area were provided to the animals before the procedure. Following the anesthesia, through the opening of a 1 cm sized the midline abdominal incision, the rats' caecum were punctured with 21 gauge green injector's needlepoint and smear on the needle was inoculated to the cutaneous and subcutaneous tissue. After that, abdominal wall was closed in accordance with the anatomy. The first group was regarded as the“control group”and the incision line was closed using only steryl gauze. Second group was named“Povidone-iodine group”and after the surgical procedure, the rats' incision line was cleaned with Povidone-iodine and the wounds were dressed with steryl gauze. The third group was called“flora group”and after the same surgical procedure was performed, the surgical wounds were dressed with gauze that was soaked in the skin flora medium, which had been prepared before the surgical procedure and was left in room temperature to become liquid form again. No antibiotics were used on the subjects during any of the pre-op or post-op stages. Their wound areas were opened after 48 hours. On the fourth post-op day, the wound areas were visually examined, both cultures that were collected from the rats' incision areas with sweeping methods were examinated, colonies were defined by mass spectrometry. With pre-op and post-op cultures and the rats' surgical site infection statuses were compared. Findings: In the experiment that we conducted on the 18 rats that was included in our research, surgical area infection was found in 3 (%50) of the control group, 2 (%33) of the Povidone-iodine group and 0 (%0) of the flora group. No post-op mortality was detected. Result: The utility of the organism's pre-op skin flora on preventing the surgical site infection theory should be open to discussion and further clinical experiments should be planned on the subject.