Transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat biyopsisi yapılan hastalarda biyopsi ilişkili cinsel disfonksiyon: prospektif, kesitsel çalışma
  1. Tez No: 474684
  2. Yazar: MEVLÜT KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Transrektal Ultrasonografi Eşliğinde Prostat Biyopsisi Yapılan Hastaların Biyopsi İlişkili Cinsel Disfonksiyon Açısından Değerlendirilmesi Amaç Bu çalışmada transrektal ultrasonografi eşliğinde yapılan prostat biyopsilerinin cinsel fonksiyonlar üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod Bu çalışmada Ocak 2015 – Eylül 2016 tarihleri arasında kliniğimizde TRIB yapılan 252 erkek hasta, prospektif olarak değerlendirildi. Cinsel fonksiyonları etkileyen kronik hastalıkları ve/veya ilaç kullanımları olan hastalar değerlendirme dışı bırakıldı. Hastalara biyopsi öncesi, biyopsi sonrası birinci, üçüncü ve altıncı ayda IIEF-15 anket formları doldurtuldu. Her hastanın erektil fonksiyon, orgazmik fonksiyon, cinsel istek, ilişki memnuniyeti ve genel memnuniyet skorları istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular Hastaların izlem sürelerine göre gruplanarak erektil fonskiyon, orgazmik fonksiyon, cinsel istek, ilişki memnuniyeti ve genel memnuniyet skorları arasındaki ilişki incelendi. Erektil fonksiyonlarda, TRIB sonrası 1. ay skorlarının, başlangıç skorlarına göre anlamlı olarak azaldığı gözlendi (p=0,007). Başlangıç erektil fonksiyon skoru ile TRIB sonrası 3. ay ve 6. ay skorları arasında ise anlamlı fark bulunmadı. Yalnızca cinsel istek skorları izlem süresince anlamlı fark göstermedi (p=0,191). Cinsel istek düzeyi dışındaki tüm IIEF alt başlıklarında biyopsi sonrası 1, 3 ve 6. aylarda anlamlı düşüş saptandı. Hastalar patoloji sonuçlarına göre gruplandırıldığında PKa grubunda erektil fonksiyon skorlarının biyopsi sonrası 1. ay anlamlı düşüş gösterdiği, biyopsi sonrası 3. ay ve 6. aylarda ise istatistiksel anlamlı düşüş olmadığı izlendi. BPH grubunda ise takip süresince istatistiksel anlamlı düşüş olmadığı gözlendi. Sonuç TRIB ilişkili cinsel disfonksiyon ihtimali, prostat biyopsisi geçiren tüm hastalarda olasıdır. Sonuçlar eşliğinde biyopsi sonrası erektil disfonksiyonun geçici bir durum olduğu ve bu durumun prosedürü uygulayan tüm klinisyenler tarafından hasta ile paylaşılması gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Transrectal Prostate Biopsy By The Aid Of Transrectal Ultrasonography: Evaluation Of Patients In Terms Of Sexual Dysfunction Objective In this study, we aimed to evaluate whether there are negative effects of transrectal prostate biopsy on sexual functions of patients. Material-Methods This study includes 252 male patients evaluated prospectively who underwent transrectal prostate biopsy in our clinic between January 2015 and September 2016. Patients with chronic diseases and/or use of drugs which can affect sexual functions were excluded. All patients comleted the IIEF-15 forms before transrectal biopsy, in the first, third and the sixth months after transrectal biopsy. All patients were evaluated in terms of erectile functions, orgasmic functions, sexual desire, intercourse satisfaction and overall sexual satisfaction. Results The relationship between follow-up time and erectile functions, orgasmic functions, sexual desire, intercourse satisfaction and overall sexual satisfaction scores were analyzed. Patient groups were designed according to follow up periods (prior transrectal biopsy, first, third and the sixth months after transrectal biopsy). A significant difference was observed in erectile function scores between before transrectal biopsy and in the first month after biopsy (p=0,007). There were no significant differences in erectile function scores between groups, prior transrectal biopsy - third month, prior transrectal biopsy - sixth month. Only, sexual desire scores showed no significant differences among all follow-up time groups(p=0,191). All IIEF subgroup scores showed statistically significant decrease considering all follow-up time groups. When patients were divided as BPH and prostate cancer groups, prostate cancer group showed significant decrease in erectile function scores during first month follow up, there were no significant decrease at third and sixth month. In BPH group, no significant decrease noticed during follow up time. Conclusions Biopsy related sexual dysfunction is likely for all patients who undergo prostate biopsy. But our study suggests that erectile dysfunction is temporary. This information should be shared with all patients undergoing transrectal prostate biopsy.