Acile serebro-vasküler infarkt veya hemoraji ile gelen hastalarda juguler venöz-arterial oksijen (O2) farkıyla juguler venöz-arterial karbondioksit (CO2) farkının hastanın glaskow koma skoru(GKS), national ınstitutes of health stroke skoru(NLHSS), lezyon alanı ve mortalite ile ilişkisi
The difference of jugular venous-arterial oxygen (O2) difference and jugular venous-arterial carbon dioxide (CO2) difference relation with patient's glaskow coma score (GKS), national institutes of health stroke score (NLHSS), lesion area and mortality in patients with acute cerebro-vascular infarction or haemorrhage
- Tez No: 474683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç: Bu prospektif çalıĢmanın amacı; acil servise inme ile baĢvuran hastalarda juguler saturasyonun Glaskow Koma Skoru (GKS), Ulusal Sağlık Enstitüleri Ġnme Skalası (NIHSS) skoru, lezyon hacmi ve mortalite ile iliĢkisini araĢtırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalıĢmada, inme tanısı konulan hastalardan çalıĢmaya dahil edilme kriterlerine uyan 82 hasta çalıĢamaya alındı. Hastaların demografik verileri, komorbit durumları ve inme tipi kaydedildi. Acil servise baĢvuru anındaki tansiyon arteriyel, nabız, Ģuur durumu kaydedildi. Glaskow Koma Skoru (GKS) ve Ulusal Sağlık Enstitüleri Ġnme Skalası (NIHSS) skorları hesaplandı. Acil servise kabul anında tam kan ve biyokimyasal değerleri elde edildi. Arteriyel kan gazı ve juguler venöz kan gazı alınarak pO2, SpO2, pH ve laktat değerleri kaydedildi. Juguler desaturasyona göre (0,05). J.SpO2 ≥% `50 olan hastaların 9 unda (%13,6) hastane içi ölüm gerçekleĢirken; J.SpO2
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this prospective study; to investigate in emergency patients with stroke the relationship between jugular saturation and Glasgow Coma Score (GCS), National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS), lesion volume and mortality score. Materials and Methods: In this prospective study, 82 patients who fulfilling the criteria for inclusion in diagnosed with were enrolled in the study. Patients' demographic data, comorbid conditions and stroke type were recorded. The arterial blood pressure, heart rate, and consciousness were recorded at the emergency department. Glaskow Coma Score (GCS) and National Health Institutions Stroke Scale (NIHSS) scores were calculated. Complete Blood Count(CBC) and biochemical values were obtained at the time of admission to the emergency department. Arterial blood gas and jugular venous blood gas were taken and pO2, SpO2, pH and lactate values were recorded. Patients were grouped according to juguler desaturation ( 0,05). In-hospital mortality occurred in 9 (13.6%) of patients with J.SpO2 ≥% 50; In the group with J.SpO2