'Pediatrik Sesle İlgili Yaşam Kalitesi Anketi'nin (Pediatric Voice Related Quality Of Life Survey) Türkçe uyarlaması'
Turkish adaptation of The Pediatric Voice Related Quality Of Life
- Tez No: 474697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞIL GÖKDOĞAN, PROF. DR. YUSUF KEMAL KEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllarda artış gösteren çocukluk çağı ses bozuklukları çocuğun sadece iletişimini değil, sosyoemosyonel durumunu da etkileyerek yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu çalışmanın birinci aşamasında, Pediatrik Sesle İlgili Yaşam Kalitesi Anketi (PSİYKA)'nin Türkçe uyarlamasının geçerlik, güvenirlik testlerini yapmak amaçlanmıştır. Çalışmaya 2-18 yaş arasında ses problemi olan ve olmayan toplam 223 birey dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Childhood voice disorders have increased in recent years reduce not only communication of the child, but also; the quality of life by affecting the socio-emotional state. In the first stage of the study, it is aimed to test validity and reliability of Pediatric Voice Related Quality of Life Survey (PVRQOL)'s Turkish adaptation. A total of 223 individuals aged between 2 years and 18 years, with and without voice problems were involved in this study. Statistically significant differences were found between study and control groups for total score and subdomain scores for PVRQOL(p0,001).