Core stabilizasyon egzersizlerinin denge ve üst ekstremite fonksiyonlarına etkisi
Effects of core stability exercises on balance and upper extremity functions
- Tez No: 474712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERAN OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Üst ekstremite fonksiyonlarının devamlılığı ve elin kullanımı için gerekli olan ön şart gövde stabilizasyonunun sağlanması ve aksiyal eksenin kontrolünün geliştirilmesidir. Manipülatif ve belirli bir hedefe yönelik aktivitelerde, proksimal segmentlerde sağlanan stabilizasyon üst ekstremitede hareketlere izin verir. Bu çalışmanın amacı; 6 hafta boyunca uygulanan core stabilizasyon egzersizlerinin, üst ekstremite fonksiyonları ve bu fonksiyonlar sırasındaki vücut dengesi üzerine olan etkisini incelemektir. Çalışmaya 37 sağlıklı katılımcı gönüllülük esasına dayalı olarak dahil edildi. Kaba kavrama kuvveti ve üç farklı tipteki çimdikleyici kuvvet el dinamometresi, fonksiyonel el becerisi Dokuz Delikli Peg Testi (DDPT), core kaslarının enduransı spesifik endurans testleri kullanılarak değerlendirildi. Purdue Pegboard Testi (PPT) ile gerçekleştirilen üst ekstremite fonksiyonu sırasındaki denge Biodex™ Biosway™ (Shirley, ABD) ile değerlendirildi. Katılımcılar 6 hafta boyunca haftada 3 gün gruplar halinde yaptırılan core stabilizasyon egzersiz programına katıldılar. Değerlendirmeler 6 haftalık eğitim öncesinde ve sonrasında yapıldı. Sonuçlar Bağımlı Örnekler t-Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılarak istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Prerequisite for continuity of upper limbs function and hand use are ensuring trunk stabilization and improving control of axial axis. Stabilization that allows movements in upper extremity for manipulative and certain targeted activities is provided in proximal segments. The aim of this study is investigation of the effects of core stability exercises which performed during 6 weeks on upper extremity functions and balance during upper extremity functions. Thirty-seven healthy participations are included into study based on volunteerism. Gross grip strength was assessed with hand dynamometer, pinch strength was assessed with pinchmeter, functional hand ability was assessed with Nine Hole Peg Test (NHPT), core muscles endurance was assessed with specific endurance tests. Balance was assessed with Biodex™ Biosway™ (Shirley, the USA) during upper extremity function while performing Purdue Pegboard Test (PPT). Participants participated in core stabilization exercise program, which was performed in groups for 3 days a week for 6 weeks. The assessments were made before and after 6 weeks training. Data were compared by using Paired Sample T-Test and Wilcoxon Signed Rank Test. Statistically significant improvement was observed in the dominant and non-dominant side gross grip strength measurements, NHPT scores and PPT score; all core endurance tests' scores; mediolateral and overall balance scores (p0,05). Core stabilization training is thought to contribute not only to the development of endurance of the core muscles but also to the functional development of the upper extremity and balance is assessed during upper extremity function.