Serebral palsili çocuklarda gövde (CORE) stabilizasyon egzersizlerinin üst ekstremite fonksiyonu ve denge üzerine etkisi
The effect of core stabilization exercises on upper extremity function and balance in children with cerebral palsy
- Tez No: 953564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÇEKMECE, DOÇ. DR. SELİME ILGIN SADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu araştırmada Serebral Palsili (SP) çocuklara uygulanan gövde (core) stabilizasyon egzersizlerinin, denge ve üst ekstremite fonksiyonlarına olan etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırmamıza Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'na tedavi amaçlı başvurmuş, SP tanısı almış 5-12 yaş arası Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi'ne (KMFSS) göre I-II- III seviyesinde, El Becerileri Sınıflandırma Sistemi'ne (EBSS) göre I-II- III seviyesinde, spastisite düzeyi Modifiye Ashworth Skalası'na (MAS) göre ≤ 2 seviyesinde olan 28 SP'li çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalar kontrol grubu (14 kişi) ve çalışma grubu (14 kişi) olarak randomize edilmiştir. Her iki gruba da 3 hafta süreyle, haftada 5 gün olacak şekilde, konvansiyonel tedavi ve iş uğraşı terapisi uygulanırken, çalışma grubuna bu tedavilere ek olarak günde 45 dakika gövde (core) stabilizasyon egzersizleri uygulanmıştır. Her iki gruptaki hastaların demografik bilgileri alındıktan sonra, üst ekstremite fonksiyonlarını değerlendirmek için tedavi öncesi ve sonrasında Kutu Blok Testi (KBT) ve Assisting Hand Assesment (AHA) kullanılmıştır. Hastaların dengesini değerlendirmek için tedavi öncesi ve sonrasında Pediatrik Berg Denge Ölçeği (PBDÖ), Gövde Kontrol Ölçüm Skalası (GKÖS) ve Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT) kullanılmıştır. Bulgular: Her iki grubun tedavi öncesinde demografik ve klinik parametrelerinin veri sonuçları açısından karşılaştırmalarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi (p>0,05). Her iki grubun tedavi sonrası verileri karşılaştırıldığında; GKÖS statik oturma parametresinde (p=0,050) istatiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Tedavi sonrası değişim yüzdelerinde, KBT, PBDÖ, FUT, GKÖS Statik Oturma, GKÖS Dinamik Oturmada Seçici Hareket Kontrolü, GKÖS Total parameterelerinde istatistiksel olarak çalışma grubu lehine anlamlı fark tespit edildi. Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları SP'li çocuklarda gövde (core) stabilizasyon egzersizlerinin denge ve unilateral üst ekstremite fonksiyonları üzerinde olumlu etkiler oluşturduğu ancak bimanuel üst ekstremite fonksiyonları üzerinde istatistiksel olarak bir katkı sağlamadığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlar SP'li çocukların rehabilitasyon programına eklenecek olan gövde (core) stabilizasyon egzersizlerinin üst ekstremite fonksiyonları ve denge parametreleri üzerinde olumlu etki yaratacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the effects of core stabilization exercises on balance and upper extremity functions in children with cerebral palsy (CP). Method: In our study, we included 28 children aged 5 to 12 years diagnosed with CP who were referred for treatment at the Department of Physical Medicine and Rehabilitation, Kocaeli University Faculty of Medicine. Participants were classified according to the Gross Motor Function Classification System (GMFCS) into levels I, II, and III, and according to the Manual Ability Classification System (MACS) into levels I, II, and III. The spasticity level was assessed using the Modified Ashworth Scale (MAS), with scores of ≤ 2. The children were randomly divided into a control group (14 participants) and a treatment group (14 participants). Both groups received conventional therapy and occupational therapy for three weeks, five days a week. Additionally, the treatment group performed core stabilization exercises for 45 minutes each day. Demographic information was collected from all participants, and upper extremity function was evaluated using the Box and Block Test (BBT) and the Assisting Hand Assessment (AHA) before and after treatment. Balance was assessed using the Pediatric Berg Balance Scale (PBBS), the Trunk Control Measurement Scale (TCMS), and the Functional Reach Test (FRT) at both pre- and post-treatment stages. Results: There was no statistically significant difference in demographic and clinical parameters between the two groups prior to treatment (p > 0.05). However, when comparing post-treatment data from both groups, a statistically significant difference was found in the TCMS static sitting parameter (p = 0.050). In the percentage changes after treatment, significant differences in favor of the experimental group were observed in the BBT, PBBS, FRT, TCMS Static Sitting, TCMS Dynamic Sitting Selective Movement Control, and TCMS Total parameters. Conclusions: The results of this study indicate that core stabilization exercises have a positive effect on balance and unilateral upper extremity functions in children with CP, but do not show a statistically significant improvement in bimanual upper extremity functions. The findings suggest that incorporating core stabilization exercises into the rehabilitation program for children with CP will positively impact their upper extremity functions and balance parameters.