Hemşirelik öğrencilerinin yaratıcılık düzeyleri ve problem çözme becerileri
Creativity levels and problem solving skills of nursing students
  1. Tez No: 474715
  2. Yazar: GÜLŞAH KÖRPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tanımlayıcı tipteki bu araştırma hemşirelik öğrencilerinin yaratıcılık düzeyleri ve problem çözme becerilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara il merkezinde bulunan dört devlet üniversitesinde hemşirelik bölümünde okuyan 813 öğrenci oluşturmuştur. Veriler Öğrenci Bilgi Formu, Ne Kadar Yaratıcısınız Ölçeği (NYÖ) ve Problem Çözme Envanteri (PÇE) ile Mayıs-Temmuz 2016 tarihleri arasında toplanmıştır. Öğrencilerin %89.4'ü kız olup yaş ortalaması 20.59±1,68 (min=18.0; max= 25.0), %25.32'si 1.sınıf, %23.6'sı 2.sınıf, %34'ü 3.sınıf ve % 35.7'si 4.sınıf öğrencisidir. Öğrencilerin %69.9'unun ailesinin ekonomik durumu orta düzeydedir ve %45'inin düzenli yaptığı bir hobisi bulunmaktadır. Öğrencilerin ölçek puan ortalamaları NYÖ için 19.65±14.05 (min=-50; max=76.0), PÇE için 93.46±15.18 (min=32; max=139)' dur. Yaşı 21 ve üzerinde olanlar PÇE puan ortalamaları daha yüksektir. PÇE puan ortalamaları 1.sınıftan 4.sınıfa doğru gidildikçe artma gösterirken, bulunduğu sınıfa göre öğrencilerin NYÖ puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ailesi köyde yaşayan öğrencilerin NYÖ puan ortalaması daha düşüktür. Akademik başarı ortalamaları ile PÇE puanları arasında negatif yönde bir ilişki bulunmuştur. NYÖ puanları ile PÇE puanları arasında negatif yönde bir ilişki saptanmıştır. Ancak yaşı 21 ve üzerinde olanlar problem çözmede daha çok zorlanmaktadırlar. Bu özelliklere sahip öğrencilerin problem çözme ve yaratıcılık yönünden desteklenmesi önerilmektedir. Yaratıcılık düzeyinin artması problem çözme becerisini de olumlu yönde etkilemektedir. Bu nedenle öğrencilerde yaratıcılığı arttıran derslerin ve faaliyetlerin geliştirilmesinin problem çözme becerilerini de arttırabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive type study was to determine the creativity levels and problem-solving skills of nursing students. The study sample consisted of 813 nursing students in four state universities located in Ankara province center. The data were collected between May and July 2016 using the Student Information Form, How Creative Are You scale (HCAY) and Problem Solving Inventory (PSI). Females made up 89.4% of the group. The mean age was 20.59±1.68 (min=18.0;max=25.0) years. The 1st year students made up 25.32%, 2nd year 23.6%, 3rd year 34% and 4th year 35.7%. The economic status was moderate in 69.9%, and 45% had a regular hobby. Mean scale scores were 19.65±14.05 (min=-50;max=76.0) for HCAY and 93.46±15.18 (min=32;max=139) for PSI. The mean PSI scores of those aged 21 and above were higher. The mean PSI scores increased from 1st year to 4th year but there was no statistically significant difference between mean HCAY scores by year. Mean HCAY score were lower in students whose family lived in a village. A negative relationship was found between mean academic success scores and PSI scores. A negative relationship was found between HCAY scores and PSI scores. However, those aged 21 and above experienced more difficulty in solving problems. We recommend supporting students with these characteristics in terms of problem solving and creativity. An increase in the creativity level also affects problem-solving skills positively. Therefore, development of courses and activities increasing student creativity should also improve problem-solving skills.