Sepsis oluşturulmuş ratlarda curcuminin akciğer dokusundaki antioksidan ve antiinflamatuar etkileri
Antioxidant and antiinflammatory effects of curcumin on lung tissue of sepsis induced rats
- Tez No: 474720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL YILDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı sepsis oluşturulmuş ratlarda curcuminin akciğer dokusundaki antioksidan ve antiinflamatuar etkisini belirlemektir. Çalışma için kullanılan 32 rat 4 gruba ayrılarak 1. gruptaki (kontrol grubu) ratlara anestezi sonrası yalnızca batın insizyonu steril koşullarda yapılmış ve batın kapatılmıştır. İkinci gruptaki (Cur grubu) ratlara anestezi sonrası yalnızca batın insizyonu steril koşullarda yapılmış ve batın kapatılmıştır. Bu gruba Cur cerrahi girişimden 3 gün önce başlanarak günde 100 mg/kg dozda, dimetilsükfoksit içinde çözülerek oral gavaj yoluyla verilmiştir. Üçüncü gruptaki (CLP grubu) ratlara anestezi sonrası, sepsis modeli oluşturmak amacıyla çekal ligasyon ve ponksiyon (CLP); steril koşullarda yapılmış ve batın kapatılmıştır. Dördüncü gruptaki (CLP+Cur grubu) ratlara anestezi sonrası, sepsis modeli oluşturmak amacıyla, steril koşullarda CLP yapılmış ve batın kapatılmıştır. Bu gruba da Cur cerrahi girişimden 3 gün önce başlanarak günde 100 mg/kg dozda, dimetilsükfoksit içinde çözülerek oral gavaj yoluyla verilmiştir. Tüm gruplardaki ratlar operasyonlardan 24 saat sonra anestezi sonrası batınları steril koşullarda açılıp kalpten kan aspire edilerek sakrifiye edilmiş ve akciğer dokuları alınmıştır. Biyokimyasal incelemeler için doku örnekleri homojenize edilerek ve spektrofotometrik yöntem ile malondialdehit (MDA), nitrik oksit (NO), myeloperoksidaz (MPO), süperoksitdismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) değerleri ölçülmüş ve inflamasyonu değerlendirmek için immunohistokimyasal yöntemle iNOS boyaması yapılarak gruplar arasındaki histopatolojik farklılıklar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of the present study was to determine the antioxidant and anti-inflammatory effect of curcumin on lung tissue of the sepsis induced rats. The 32 rats used for the study were divided into 4 groups and the rats in group 1 (control group) were subjected to abdominal incision after anesthesia under sterile conditions and abdomen was closed. On the rats in the second group (Cur group), only abdominal incision was conducted after anesthesia under sterile conditions and the abdomen was closed. Cur was administered to this group in a daily dose of 100 mg/kg via oral gavage, dissolved in dimethyl sulfoxide, starting 3 days prior to the operation. On the rats in the third group (CLP group), cecal ligation and puncture (CLP) were performed to induce the sepsis model after anesthesia under sterile conditions and the abdomen was closed. In the fourth group (CLP + Cur group), rats were anesthetized and CLP was conducted under sterile conditions and the abdomen was closed to induce the sepsis model. In this group, Cur was administered to this group in a daily dose of 100 mg/kg via oral gavage, dissolved in dimethyl sulfoxide, starting 3 days prior to the operation. All rats in all groups were sacrificed under anesthesia 24 hours after the operation by opening their abdomen under sterile conditions and blood aspiration from their hearts and then rat lung tissues were removed. Tissue specimens were homogenized for biochemical tests and malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NO), myeloperoxidase (MPO), superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) values were measured with the spectrophotometric method and iNOS staining was coducted with immuno-histochemical method to assess the histopathological differences between the groups.