Sağlıklı olgularda gövde kas enduransı, solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti ve fiziksel aktivite düzeyi ilişkisi
The relationship between trunk muscle endurance, respiratory functions, respiratory muscle strength and level of physical activity.
- Tez No: 474721
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı solunum kas enduransı, solunum fonksiyon testi değerleri ve gövde kas enduransı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışma yaşları 20 ile 36 arasında değişen 60 sağlıklı gönüllü üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya katılan olguların 27'si kadın, 33'ü erkekti. Olguların, solunum kas kuvveti, gövde kas enduransları, solunum fonksiyon testi değerleri ve fiziksel aktiviye düzeyleri değerlendirildi. Solunum kas kuvveti ve solunum fonksiyon testleri Cosmed marka, Pony Fx model masaüstü spirometre ile yapıldı. Bireylerin gövde kas enduransları prone bridge, side bridge, fleksör endurans ve sorensen test ile değerlendirildi. Fiziksel aktivite düzeyleri ise uluslararası fiziksel aktivite anketi ile belirlendi. Sonuçlara göre solunum kas kuvveti değerleri ile prone bridge ve side bridge testleri arasında pozitif yönde ilişki bulunmuştur (p< 0,05). FVC % ve FEV1 % ile gövde kas endurans testleri arasında da pozitif ilişki gösterilmiştir (p< 0,05). Fiziksel aktivite ile prone bridge, side bridge ve sorensen test arasında yine pozitif yönde ilişki bulunurken, fleksör endurans test ile bir ilişkiye rastlanmamıştır (p< 0,05). Sonuçlara göre solunum parametleri ile kor stabilizasyonu sağlayan kasların enduransı arasında bir ilişki olduğu, gövde kas enduransı egzersizlerinin solunum değerlerine pozitif yönde etki edebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to establish the relationship between respiratory muscle endurance, pulmonary function test values and trunk muscle endurance. The study was conducted on 60 healthy volunteers ranging in age from 20 to 36 years. 27 woman and 33 men participated in the study. Respiratory muscle strength, trunk muscle endurance, pulmonary function test values and physical activity levels were evaluated for the subjects participating in the study. Respiratory muscle strength and respiratory function tests were performed with a Cosmed Pony Fx portable spirometer. Trunk muscle endurances of the individuals were evaluated by prone bridge, side bridge, flexor endurance and sorensen test. Physical activity levels were determined by the International Physical Activity Questionnaire.