Romatoid artritli hastalarda skapular diskinezinin hastalık aktivitesi, yaşam kalitesi ve engel seviyesine etkisi
Effect of scapular diskinesis on disease activity, quality of life, level of disability in patient with rheumatoid arhtritis
  1. Tez No: 474747
  2. Yazar: MEHMET DELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERAN OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Romatoid artrit (RA) genel populasyonun % 1'ini etkileyen, kronik, otoimmün bir hastalıktır. RA'da görülen sinovyal inflamasyon; diğer patolojilerden farklı olarak, omuz yaralanmalarında ek risk oluşturmaktadır. RA'lı hastalarda aktivite limitasyonları ile omuz fonksiyonları ilişkilidir. Ayrıca skapulanın omuz kinematiğine önemli katkısı vardır. Bu nedenle omuz problemi olan hastalarda skapular diskinezi (SD) değerlendirmesi gözardı edilmemelidir. Bu çalışmanın amacı omuz problemlerinin bildirildiği RA hastalığında skapular diskinezinin hastalık aktivitesi, yaşam kalitesi ve engel seviyesi üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 52 adet RA tanısı konmuş hasta dâhil edildi. Hastalar skapular diskinezisi olan (Grup 2) ve olmayan (Grup 1) şeklinde 26'şar kişilik iki gruba ayrıldı. Hastaların hastalık aktivitesi RADAI-5 anketi, engel seviyesi Kol, Omuz ve El Engel Anketi (DASH) ve Omuz Ağrı ve Engellilik İndeksi (SPADI), ağrı düzeyi Görsel Analog Skalası (VAS), normal eklem hareketleri (NEH) gonyometre, omuz çevresi kas kuvveti manuel kas kuvveti testi, skapular diskinezileri gözlemsel skapular diskinezi değerlendirmesi ve Lateral skapular kaydırma testi (LSKT), yaşam kaliteleri Romatoid Artrit Yaşam Kalitesi Anketi (RAQoL) ile değerlendirildi. Skapular diskinezili RA'lı hastaların DASH (p=0,001), SPADI (p0,05). Grup 2 hastalarının SD'li taraf omuz eksternal rotasyon kas kuvveti, diğer omzun eksternal rotasyon kas kuvvetinden istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktü (p=0,046). Ancak Grup 2 hastalarının iki omzu arasında diğer omuz çevresi kasları arasında fark bulunmadı (p>0,05). Grup 1 hastaların ise sağ ve sol omuz çevresi kaslarının hiçbirisinde fark yoktu (p>0,05). İki grupta da sağ ve sol omuz ağrı seviyeleri benzerdi (p>0,05). Sonuç olarak SD bulgusu olan RA'lı hastaların klinik bulguları SD bulgusu olmayan RA'lı hastalardan daha kötüydü.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA), which affects 1 % general population in the world, is a chronic and an autoimmune disease. Synovial inflammation process in RA is extra risk for shoulder. Activity limitations of patients with RA is related to their functuions. The aim of this study is to investigate effects of scapular dyskinesis on disease activity, quality of life, level of disability among patients with RA. 52 patients with RA were evaluated for the study, and they were divided equally into two groups with the following criteria: patient has SD or patient do not has SD. Demographic information of them recorded and following tests applied to every patients: Disabilities of Arm, Shoulder and Hand questionnaire (DASH), Shoulder Pain and Disability Index (SPADI), Rheumatoid Arthritis specific Quality of Life questionnaire (RAQoL), Rheumatoid Arthritis Disease Activity Index-5 (RADAI-5), Visual Analog Scale (VAS). Range of Motion (ROM) of shoulder's flexion, extension, abduction, external and internal rotation was evaluated with goniometer. Moreover, patient's muscles strength were assessed by using the manual muscle test. Lateral Scapular Slide Test (LSST) and observational methods were used to identify the presence of SD. Both groups are similar in terms of age, body mass index, duration of shoulder pain and course of RA.