Preterm ve erken preterm riskli bebeklerin motor performanslarının değerlendirilmesi ve uygulanan aile temelli fızyoterapi ve rehabilitasyon yaklaşımlarının etkisinin karşılaştırılması
Assessment of the motor performance in preterm and early preterm infants and investigation of the effects of family-based physiotherapy rehabilitation approaches
  1. Tez No: 474746
  2. Yazar: MURAT FATİH KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELBASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, erken preterm ve preterm bebeklerin motor performansının karşılaştırılması, motor performans değerlendirmelerinin sonucunda gözlenen problemlere yönelik aile temelli fizyoterapi ve rehabilitasyon yaklaşımlarının motor performans üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya gestasyonel yaşı 37 haftadan küçük, düzeltilmiş yaşı 6 ay ve altında olan 44 bebek dâhil edildi. Gestasyonel yaşı 34 - 37. haftalar arasında olan bebekler preterm grubuna, 33 hafta 6 gün ve öncesi doğan bebekler erken preterm grubuna dâhil edildi. Bebeklerin demografik bilgileri ve hikâyeleri alındıktan sonra motor performansı değerlendirmek amacıyla Alberta İnfant Motor Skalası (AİMS) kullanıldı. Değerlendirme sonucunda bebeklerin motor performans seviyelerine göre aile temelli fizyoterapi programı aileye gösterildi. İlk değerlendirmelerin ardından 4 haftalık takip süresi belirlenerek verilen ev programı takibi yapıldı, değerlendirmeler tekrarlanarak sonuçlar kaydedildi. Çalışmaya dâhil edilen bebeklerin AİMS skorları ve yüzdelikleri arasında gruplar arasında fark saptanmadı (p>0,05). Çalışma sonucunda 3 ay sonra yapılan değerlendirmelerde her iki grupta da AİMS skorları ve yüzdeliklerinde gruplar arasında başlangıçta ve tedavi sonrasında fark yoktu (p>0,05). Her ne kadar AİMS total skorlarında belirgin bir iyileşme kaydedilse de yüzdelik sonuçlarında bir fark tespit edilmedi. Sonuç olarak, aile temelli fizyoterapi ve rehabilitasyon yaklaşımlarının erken dönemde etkili olduğu ancak tek başına uygulanmasının yetersiz olabileceği, prematürite dereceleri ne olursa olsun, bu bebeklerin erken dönemden itibaren aile temelli fizyoterapi yaklaşımlarının yanı sıra, motor gelişimlerini desteklemek amacıyla fizyoterapistler tarafından fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarına dahil edilmesi gerektiği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the motor performance in preterm and early preterm infants and investigation of the effects of family-based physiotherapy approach on motor performance according to the problems that were observed after the assessment. A total of 44 infants, corrected ages 6 months and under, and gestational ages less than 37 weeks were included in this study. The infants between 34 and 37 weeks gestational ages were included in preterm group and the infants born before 34 weeks were included in the early preterm group. After recording the demographic data and histories of the infants, Albert Infant Motor Scale (AIMS) was used to evaluate their motor performance. According to the result of the assessment, family-based physiotherapy intervention was planned according to the motor performance of every infant and presented to their parents. After the first assessments, the family based treatment programs were controlled, the assessments were repeated every 4 weeks and results were recorded. There was no difference (p>0.05), at the beginning and at end of the intervention in the AIMS scores and AIMS percentiles of the infants. There was no difference between and in both groups in AIMS scores and the percentages at the end of the treatment which was done 3 months later (p>0,05). Although the significant improvement on AIMS total scores were recorded, the differences between the AIMS percentiles were not identified. As a result, even though family-based physiotherapy rehabilitation approaches are insufficient even in the early life, whatever the degree of the prematurity, these infants should be included physiotherapy programs that are applied by physiotherapist -besides the family-based physiotherapy rehabilitation approaches in their early lives.