Türkiye'de şirketleşen ve halka arz edilen futbol kulüplerinin sportif başarı ve mali performans analizleri
Sportive success and financial performance analyses in football clubs that are incorporated and offered to public in turkey
  1. Tez No: 474749
  2. Yazar: CİHAN ULUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AZMİ YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada 2010-2015 yıllarını kapsayan dönemde dört sportif şirket: Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor kulüplerinin sportif ve mali analizlerine yer verilmiştir. Bu dört kulübün şirketleşmesi, halka arzı, finansal ve sportif başarıları üzerinde durulmuştur. Ayrıca kulüplerin finansal tabloları incelenip rasyo (oran ) analizi yapılarak işletme değerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Analiz sonucunda, kulüplerin mali açıdan istenilen düzeylerde olmadıkları ve zarara uğradıkları tespit edilmiştir. Sportif açıdan yapılan değerlendirmede ise, Türkiye'de şirketleşerek halka arz edilen dört futbol kulübünün 2010-2016 sezonları süresince elde ettiği ulusal ve uluslararası sportif başarıların mali başarılarla olan ilişkisi analiz edilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda Beşiktaş'ta“ligde puan değişkeni”ile“gelirler değişkeni”arasında (r = 0,831) yüksek dereceli pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor futbol kulüplerinin korelasyon analizi sonucunda anlamlı bir sonuca ulaşılamamıştır. Sonuç olarak kulüplerin sportif ve mali başarıları arasındaki ilişkilerin istikrarlı ve rasyonel olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray and Trabzonspor as four incorporated and offered to public football clubs in terms of sportive success and financial structure in Turkey between 2010 and 2016. This study was focused on incorporation, public offering, financial and sportive success in relation with these clubs. Besides, firstly this study was examined financial tables and ratios, secondly ratio analyzes were interpreted according to administration value of this incorporated clubs. As economical analyzes result of clubs were found unsatisfactory and sufficient corporations because of economic indicators and they generally were lost money. Finally, sportive success variables and financial structure variables in clubs were assessed together between 2010 and 2016. Beşiktaş was found positively correlated between“Super League point”and“club revenues”(r = 0,831). The consequence of correlation analyzeses of Galatasaray, Fenerbahçe and Trabzonspor football clubs were not found significantly correlated. As a result of this study, it was found that the relations between sport and financial success among these clubs were unstable and unreasonable.