Bedensel engelli bilek güreşçilerinde el kavrama kuvveti ile kol antropometrik özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research is to introduce the correlation between hand grip power hand some anthropometric characteristics in elite handicapped armwrestling athletes
  1. Tez No: 474750
  2. Yazar: SEYDİ ALİ TUNCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, elit beden engelli bilek güreşçilerde el kavrama kuvveti ve bazı antropometrik özellikler arasındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Yöntem: Bedensel Engelliler Bilek Güreşi Türkiye Şampiyonası'na katılan milli düzeydeki 37 sporcu (28 erkek, 9 bayan, yaş: 31.64±9.16 yıl, boy: 170±0.13 cm, vücut ağırlığı: 56.44±8.11 kg ) gönüllü olarak katılmıştır.Verilerin toplanmasında her iki koldan da bazı antropometrik ölçümler (biceps çevre genişliği, humerus uzunluğu,önkol çevre genişliği, önkol uzunluğu, karış uzunluğu, el parmak uzunluğu) ve el kavrama kuvveti alınmıştır. Bulgular: Erkek sporcularda her iki kolda da el kavrama kuvveti ile ön kol çevre genişliği arasında pozitif yönde yüksek ilişki bulunmuştur. Bunun yanında yine erkek sporcularda sol kolda el kavrama kuvveti ile parmak uzunluğu arasında pozitif yönde yüksek ilişki bulunmuştur. Sonuç: Bu faktörlere gerekli önemi vermek, sporcular açısından başarıya ulaşmaları konusunda yardımcı olacaktır. Yine yetenek seçiminde, el kavrama kuvveti ve ön kol çap ölçümleri alarak sporcu seçimine gitmek de başarıda anahtar rol üstlenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to introduce the correlation between hand grip power hand some anthropometric characteristics in elite handicapped armwrestling athletes. Procedure: 37 (Thirty seven) national armwrestling athlete (28 male, 9 female; Age: 31,64; Height: 170 cm; Weight: 56,44 kg). Who participated in handicapped Armwrestling Championship Turkey. Voluntarily took part in research. Some measurements (biceps circumference, humerus lenght, forearm circumference, forearm lenght, blend lenght and finger lenght) and hand grip power were taken feam both arms in order to collect data. Findings diagnosis: There is high positive correlation between hand grip power and forearm circumference in both arms of the male athletes. Additionally, high positive correlation between hand grip power and finger lenght in left arm of the male athletes has been found. Result: Taking these factors into consideration and paying attention will help the armwrestling athletes succeed. Moreover, choosing the talents according to the measurement of hand grip power and forearm circumference will have on important role in success.