Girişimsel hemoroid tedavisi uygulanan hastaların yaşadıkları sorunların ve yaşam kalitelerinin belirlenmesi
Determination of the problems and life quality of the patients to whom interventional hemorrhoid treatment was applied
  1. Tez No: 474753
  2. Yazar: BURCU OPAK YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLUDE KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, girişimsel hemoroid tedavisi uygulanan hastaların yaşadıkları sorunların ve yaşam kalitelerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine, Nisan – Aralık 2016 tarihleri arasında Ankaradaki bir üniversitenin Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinde Genel Cerrahi Servisleri ve Proktoloji Biriminde ilk kez girişimsel hemoroid tedavisi uygulanan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 73 hasta alınmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen, sosyodemografik özellikleri içeren, hastaların tedavi sonrası günlük yaşam tarzları, aktiviteleri gibi durumlarını ve hemoroidin neden olduğu sorunları belirlemeye yönelik soru formları ve Roll Royce Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri girişimsel hemoroid tedavisi öncesi hastalarla yüz yüze görüşme yöntemi ile, tedavi sonrası 1., 3., 7., 25. günlerde ise telefon görüşmesi yoluyla toplanmıştır. Araştırmada hemoroidin hastaların günlük, iş ve sosyal hayatlarını orta derecede etkilediği belirlenmiştir. Girişimsel hemoroid tedavisi öncesi ve sonrası hastalar en çok kanama, konstipasyon, kaşıntı, anal bölgede ağrı, ağrılı/zor defekasyon gibi sorunlarla karşılaşmış olup, genellikle bu sorunların tedavi sonrası 1. günde artış gösterdiği diğer günlerde ise azaldığı ancak 25. günde hala devam ettiği saptanmıştır. Hastaların bu sorunlarla başetmek için en çok sıcak su oturma banyosu ve sıcak duş uygulaması yaptıkları saptanmıştır. Çalışmada hastaların tedavi sonrası 25. gündeki yaşam kalitelerinde tedavi öncesine göre artış olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda girişimsel hemoroid tedavisi sonrası hastaların yaşayabilecekleri sorunlar ve taburculuk sonrası bu sorunları çözümleyebilmelerine ilişkin telefonla izlem yapılarak danışmanlık hizmeti verilmesi, eğitim materyallerinin geliştirilerek hasta eğitiminde kullanılması ve yaşam kalitelerinin belirlenmesine yönelik daha geniş örneklemli ve çok merkezli çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to identify the problems and the life quality of patients to whom interventional hemorrhoid treatment applied. 73 patients who establish and agree to participate in study and to whom interventional hemorrhoids treatment applied at a Health Research and Application Center General Surgery and proctology unit of an university in Ankara were considered as study sample. The sociodemographic questionnaire, post-treatment questionnaire, questionnaire designed to determine complications, and Roll Royce Quality of Life Scale were used to collect the data. The Roll Royce Quality of Life Scale and questionnaire prepared by researcher, that intends to determine problems caused by hemorrhoid, includes sociodemographic properties, daily activities of patients after treatment, were used. The data of the study were collected by face-to-face interview with patients before interventional hemorrhoid treatment and by telephone interview on days 1, 3, 7, 25 after treatment. It is determined from the study that hemorrhoids were found to affect the daily, work and social lifes of patients in the medium level. Before and after interventional hemorrhoid treatment, patients mostly encountered with problems such as bleeding, constipation, itching, anal pain, painful / difficult defecation and it was observed that these problems tends to increase on 1 st. day and decrease on other days and continues on 25 th. day. Patients conducted mostly hot shower and primarily hot water sitz baths to get rid of these problems. In the study, it is observed that life quality on 25 th. day was increased with respect to before treatment life quality. According to the results of research, it is recommended to make phone call follow up about the problems that patients can experience after surgery and the methods for the elimination of these problems after discharge of patients it is also recommended to develop educational materials and usage of it at training of patients and conduct research activities with wide samples.