Okul öncesi dönemdeki preterm çocukların nörolojik durumlarının ve ilköğretime hazır oluşlarının değerlendirilmesi
Evaluation of neurological status and school readiness of preterm children in preschool period
  1. Tez No: 474755
  2. Yazar: RAMAZAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELBASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Preterm çocuklar, merkezi sinir sisteminin olgunlaşmamış olması, uzun süre yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kalma ve duyusal deneyim eksikliği gibi nedenlerden dolayı nörolojik gelişim ve kognitif beceriler yönünden risk altındadırlar. Bu nedenle okul öncesi dönemdeki preterm çocuklarda nörolojik muayene ve okula hazır oluşu değerlendirmek önemlidir. Bu tez, okul öncesi dönemdeki preterm çocukların nörolojik durumlarını ve okula hazır oluşlarını değerlendirmek amacıyla planlandı. Çalışmaya 36 preterm ve 36 term çocuk olmak üzere toplam 72 çocuk dâhil edildi. Nörolojik durumu değerlendirmek için Touwen Muyanesi (Groningen değerlendirmesi), duyusal işlemlemeyi değerlendirmek için Dunn Duyu Profili ve okula hazır oluşu değerlendirmek için Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Preterm children are at risk for neurological development and cognitive skills because of immaturity of the central nervous system, prolonged neonatal intensive care unit hospitalization and lack of sensory experience. For this reason, it is important to evaluate neurological examination and school readiness of preterm children in preschool period. This thesis was planned to evaluate the neurological status and readiness of the preterm children in preschool period. A total of 72 children, 36 preterm and 36 term children, were included in the study. Touwen Examination (Groningen evaluation) was used to assess neurological status, Dunn Sensory Profile to assess sensory processing, and Marmara Elementary Education Readiness Scale to assess school readiness.