Artroskopik menisküs tamiri veya parsiyel menisektomi uygulanan hastalarda denge, propriosepsiyon, kas kuvveti ve fonksiyonel performansın değerlendirilmesi
Assessment of balance, proprioception, muscle strength and functional performance in patients with arthroscopic meniscal repair or partial meniscectomy
  1. Tez No: 474765
  2. Yazar: SEVİM BEYZA ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, medial menisküs yırtığı sonrası artroskopik menisküs tamiri (MT – cerrahi sonrası 1,5 yıl) veya parsiyel menisektomi (PM – cerrahi sonrası 8 ay) uygulanan hastaların denge, propriosepsiyon, kas kuvveti ve fonksiyonel performansını sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. Artroskopik medial menisküs tamiri uygulanan (yaş: 28,6 ± 9,6 yıl) 14 erkek hasta, artroskopik parsiyel medial menisektomi uygulanan (yaş: 35,3 ± 7,3 yıl) 14 erkek hasta ve 14 sağlıklı erkek kontrol (yaş: 29,2 ± 6,6 yıl) dahil edildi. Her üç gruba; 20° ve 40° fleksiyon açılarında diz propriosepsiyon testi, statik ve dinamik postüral stabilite, izokinetik kuvvet testi, tek bacak yatay ve dikey sıçrama testleri ile Lysholm skorlaması, Tegner aktivite skalası ve The Western Ontario Meniscal Evaluation Tool (WOMET) anketleri uygulandı. Artroskopik menisküs tamiri veya parsiyel menisektomi uygulanan hastaların cerrahi sonrası tüm yönlerdeki statik postüral stabilite ve salınım indekslerinin, hem sağlam ekstremite seviyesini hem de sağlıklı kişilerin seviyesini yakalamasına rağmen (p>0,05), dinamik postüral stabilite eksikliği olduğu saptandı (p0.05), düşük dereceli fleksiyon açılarında diz propriosepsiyonunu azalttığı tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to compare balance, proprioception, muscle strength and functional performance of patients, to whom operations such as isolated arthroscopic meniscal repair (AMR – postoperative: 1.5 years) and partial meniscectomy (APM – postoperavite: 8 months) are performed following a medial meniscus tear, with the healthy control group's. AMR group is composed of 14 male patients, with an average age of 28.6. APM group is comprised of 14 male patients, with an average age of 35.3 as well as 14 healthy individuals which constitutes control group, with an average age of 29.2, without history of knee injury. Proprioception at 20° and 40° flexion angles, static and dynamic postural stability, isokinetic strength of knee quadriceps and hamstring at 60 s-1 angular velocity, functional performance (one leg hop and vertical jump tests) and Lysholm Knee Score, Tegner Activity Scale, the Western Ontario Meniscal Evaluation Tool (WOMET) are performed to all groups. Following the operation approximately 1.5 years and 8 months later, static postural stability and sway indices of patients, to whom arthroscopic meniscal repair and partial meniscectomy are performed, is evaluated and it is concluded that a significant dynamic postural stability deficit exists (p0.05). Repairing or resecting meniscal tear do not affect knee proprioception in the middle flexion angles (p>0.05), while they decrease knee proprioception in the lower flexion angles (p0.05).