Hazırlık dönemindeki oryantiring sporcularına uygulanacak kor kuvvet antrenmanının bazı fiziksel-fizyolojik parametrelerine etkisi
Effects of core strength training on some physical and physiological parameters of orienteers during preparation phase
- Tez No: 474764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM CİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Oryantiring, fiziksel ve bilişsel bileşenlerden oluşan, koşu temelli bir dayanıklılık sporudur. Oryantiring atletleri, bilmedikleri arazide, sadece harita ve pusula ile yön bulurken önceden belirlenmiş olan kontrol noktalarına uğrayarak yarışırlar. Oryantiring sporunun, her türlü arazide hızlı yön bulmayı içeren doğasından dolayı, tepe koşu kabiliyeti, atletin performansında belirleyici faktörlerdendir. Oryantiring müsabakasında atletin, koşu kabiliyetine bağlı olarak en hızlı rotaya yönelmesinin, toplam performansı etkileyeceği değerlendirilmektedir. Kor kas kuvveti, belirli bazı sporlar ve günlük aktiviteler için önemli bir gerekliliktir. İşlevsel olarak kor kuvvet, üst ve alt ekstremiteler arasında tork ve enerji geçişini sağlayan kinetik bir bağlantı olarak düşünülebilir. Kor kuvvet programları klinik sonuçları bakımından iyi araştırılmamıştır. Literatür taramasında, kor kuvvet antrenmanlarının atletler üzerindeki etkisini gösteren çalışmaların çok az olduğu ve oryantiring sporcuları üzerinde herhangi bir çalışma yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada, kor kuvvet antrenmanının (genel oryantiring antrenmanına ek olarak), elit oryantiring atletlerin fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerindeki katkıları belirlenmeye çalışılmıştır. Aynı spor kulübünden 20 ve 21 yaşlarında 24 kadın elit atlet çalışmaya dâhil edilmiştir. Atletler rastgele 2 gruba ayrıldı (grup 1 kor kuvvet antrenman grubu ve grup 2 kontrol grubu). Her iki grup aynı antrenman programını 12 hafta boyunca takip etmiştir (haftada 5 gün antrenman). Grup 1 ayrıca her biri vücut ağırlığıyla yapılan ve 40 dk. süren (haftada 3 gün) kor kuvvet ( 8'li hareket 3 set) antrenmanını takip etmiştir. Yaş, boy, ağırlık, beden kitle indeksi, yağ yüzdesi, akciğer fonksiyon testi, wingate anaerobik güç testi, Cooper testi, izokinetik kuvvet testi, denge ve koordinasyon ölçüm testi, çalışma başlangıcında ve 12 haftanın sonunda ölçülmüştür. Grupların demografik bilgileri, denge, koordinasyon, kuvvet ve dayanıklılık parametreleri, aerobik ve anaerobik performans bilgileri karşılaştırılmıştır. Grupların egzersiz öncesi ve sonrası değerlendirmesinde, sağ mli, 60º/sn sağ ekstansiyon (N.m) pik tork değeri , 240º/sn sağ ve sol diz ekstansiyon pik tork değeri, FVC (zorlu vital kapasite), FEV1 (1 saniyedeki zorlu ekspiratuvar hacim), Cooper testleri parametrelerinde istatistiksel manada önemli farklılık tespit edilmiştir (p = 0.002, p = 0.002, p = 0.002, p = 0.012, p = 0.015, p = 0.012, p = 0.008, sırasıyla). Her iki grup antrenman dolayısıyla önemli gelişim göstermiştir. Ancak denge ve koordinasyon, kas kuvveti, akciğer kapasitesi ve aerobik performans parametreleri kor kuvvet antrenman grubunda daha anlamlı artış göstermiştir. Beklentinin aksine, dayanıklılık parametreleri kontrol grubunda artış gösterip kor kuvvet antrenman grubunda azalış göstermiştir. Çalışmamız, kor kuvvet antrenmanlarının oryantiring atletlerinin performansı için önemli olduğunu fakat maraton koşucuları için başarılı olmayabileceğini göstermiştir. Sonuç olarak eğer amaç dayanıklılığı artırmak ise, kor kuvvet antrenmanı dayanıklılık performansı üzerinde üstün bir avantaj oluşturmayabilir. Bu alanda gelecekte daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Orienteering is a running-related endurance sport comprised of physical and cognitive components. Orienteering athletes compete on a timed run through unknown cross-country terrain, checking in at pre determined control sites while navigating with only a map and compass. Because of thenature of orienteering sport, which involves speedy traversing on uneventerrain, uphill running ability is a determining factor of performance. In orienteering competition, athlete's navigating the fastest route based on the his/her own running ability will influence overall performance. Core muscle strength is an important prerequisite for several sport (e.g.,trackandfield, climbing, soccer), and everyday activities (e.g., sitting, standing, walking in an uprightposition). Functionally, thecore can be thought of as thekinetic link that facilitates the transfer of torques and angular momentum between the lower and upper extremities that is of vital importance for sport-specific. Corestrengthening programs have not beenwell researched for clinical outcomes. Our literatures can showed us that studies about effect of core strengthening exercises in athletes are few and there is nostudy in orienteering athletes. We aimed to determine the contribution of core strengthening exercises in addition to general training on physical and physiological parameters in elite orienteering athletes. A total of 24 female elite athletes in the same orienteering club with age of 20 to 21 years were included in thestudy. Athletes were randomly divided into two groups (Group 1 core strengthening exercises and group 2 as control). Both groups were done same orienteering training program and training programs lasted 12 weeks (5 days/week). Group 1 was also performed corestrengthening exercise program, each program lasted 40 minutes (3 days/week) with body weight and gravitational loading (3 sets of 8 core strengthening exercises including the curl-up, sidebridge, and quadrupedposition). Age, height, weight, body massindex, fatpercentage, pulmonaryfunction test, Wingateanaerobicpower test, Cooper test, Isokinetic test, balance and coordination measurements were assessed at base line and at the end of 12 weeks. Groups were compared to measurement results. Demographicdata, balance, coordination, strength and endurance parameters, aerobic and anaerobic performance of groups were compared. Percentagedifferences of groups before and after training values of right MLI, peaktorque in 60°/secextensionright, peaktorque in 240°/sec extension right and left knee, FVC (Forced vital capacity), FEV1 (Forced expiratory volume in 1 second), Cooper tests were statistically significant differences (p = 0.002, p = 0.002, p = 0.002, p = 0.012, p = 0.015, p = 0.012, p = 0.008, respectively). Both groups had a significant improvement because of training. Balance, coordination, musclestrength, pulmonary function and aerobic performance parameters increased more in core strengthening training group. Interestingly, endurance parameters increased in contro lgroup but decreased in core strengthening training group. Ourstudy has demonstrated that core strengthening exercises are important for the performance of orienteering athletes but maybe it is a fault for marathon runners. Consequently, if the goal is to enhance endurance, core strengthening training has disadvantage over performance. Further studies are needed in the future.