El20 anketi Türkçe versiyonu: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish version, validity and reliability study of hand20 questionnaire
- Tez No: 474766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERAN OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hasta bazlı sonuç ölçümleri hastaların sadece klinik durumuna değil aynı zamanda entelektüel seviyesine bağlıdır. Bu nedenle uygulandığı yaş grubu önemlidir. Ayrıca kullanılan anketlerin hastaların ana diline çevrilmesi o dili konuşan hastaların değerlendirilmesi açısından büyük önem taşır. Hand20, üst ekstremite özür düzeyini değerlendirmek için 20 sorudan oluşan bir ankettir. Anketin çocuklara ve yaşlılara kolayca uygulanabilmesi için sorular resimlendirilmiştir ve anlaşılması kolaydır. Bu çalışmanın amacı, Hand20 Anketi'nin Türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesidir. Hand20 Anketi'nin çeviri ve geri çeviri işlemlerinde Beaton ve arkadaşlarının oluşturduğu rehber izlendi. Herhangi bir patoloji sonrası üst ekstremite etkilenimi olan, semptomları 4 hafta boyunca değişmeyen hastalar çalışmaya dahil edildi. Okuma yazma bilmeyen ve gündüz splint kullanan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastalar, Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi'nin Türkçe versiyonunu (DASH-T) bir kez, Hand20 Anketi'nin son halini 7 gün arayla iki kez doldurdular. Anketin iç tutarlılığı (Cronbach α) ve güvenilirliği (test-tekrar test güvenilirliği) değerlendirildi. Ayrıca, Hand20 ve DASH-T skorları arasındaki korelasyonlar spearman korelasyon katsayısı ile analiz edildi. Çalışmaya 104 hasta katıldı. Hand20 Anketi'nin Türkçe versiyonu güvenirlik ve geçerlik kriterlerini karşıladı. İç tutarlılık (Cronbach α=0.93) ve test-tekrar test güvenirliği mükemmeldi (r=0.82). Hand20, DASH-T ile pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı korelasyon gösterdi.
Özet (Çeviri)
Patient-reported outcome measurements rely on not only clinical status of patients but also their intellectual level. Hence, the age group in which a questionnaire is applied is important. In addition, the use of the questionnaires in the native language of the patients' is of great importance for the evaluation of the spoken language speakers. The Hand20 Questionnaire is composed of 20 questions to measure upper extremity disability level. The questionnaire is illustrated and easily understood so that it can be easily applied to children and elderly people. The aim of this study was to test the validity and reliability of the Turkish version of the Hand20 Questionnaire. Translation and back-translation of the Hand20 were performed, according to Beaton guidelines. After any pathology, patients who had upper extremity involvement and stable symptoms for the previous 4 weeks in their upper extremity were included to study. Patients who were illiterate and using splint during day time were excluded from the study. They completed the Turkish version of Disabilites of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (DASH-T) once and the final version of the Hand20 Questionnaire twice with a 7 days interval. Internal consistency (Cronbach's α) and reliability (test-retest reliability) of the questionnaire was assessed. Besides, correlations between Hand20 and DASH-T scores were analized by Spearman correlation coefficient. One hundred and four patients participated in the study. The Turkish version of the Hand20 met set criteria of reliability and validity. Internal consistency (Cronbach's α=0.93) and test-retest reliability were excellent (r=0.82).