Kadınların gebelik sürecinde mobil uygulama ve blog kullanma durumları ve gebeliğe uyumlarının saptanması
Determination of mobile application and blog use situations and adaptation to pregnancy compliance in women's pregnancy process
  1. Tez No: 474769
  2. Yazar: SULTAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma kadınların gebelik sürecinde mobil uygulama ve blog kullanma durumları ve gebeliğe uyumlarının saptanması amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Gazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan 230 gebe oluşturmuştur. Veriler 24.11.2016-24.02.2017 tarihleri arasında araştırmacı tarafından yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin toplanmasında veri toplama formu ve Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Student t, Kruskal Wallis, Ki Kare, Tek yönlü Anova testi, Pearson korelasyon katsayısı ve regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmada gebelerin yaş ortalaması 29,6 olup, gebelerin %43,1'i gebelikle ilgili en az bir mobil uygulama kullandığını belirtmiş, gebelerin %34,3'ü gebelikle ilgili blogları takip ettiğini ifade etmiştir. Mobil uygulama kullanımını gebelerin yaşı ile gebelik sayısının etkilediği (p≤0.05) saptanmıştır. Gebelerin blog kullanımını eğitim durumu, ekonomik durum ve gebelik sayısının etkilediği (p≤0.05) saptanmıştır.Gebelerin PKDÖ puan ortalaması 133,2, mobil uygulama kullananların PKDÖ puan ortalaması 129,7, blog kullananların PKDÖ puan ortalaması 130,6'dır.Gebelikle ilgili mobil uygulama kullanan ve kullanmayan gebeler arasında toplam PKDÖ puanı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmezken (p≥0,05), mobil uygulama kullananlarda PKDÖ'nin gebeliğin kabulü ve eşi ile ilişkisinin durumu alt ölçeği puanı açısından istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (p≤0.05). Gebelikle ilgili blog kullanan ve kullanmayan gebeler arasında toplam PKDÖ puanı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmezken (p≥0,05), blog kullanan gebelerin PKDÖ'nin kendi annesi ile ilişkisinin durumu alt ölçeği puanı açısından istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (p≤0.05). Bu sonuçlar doğrultusunda; gebelikle ilgili mobil uygulamaların ve blogların gebelik sürecindeki değişimlerle ilgili gebelerin bilgi düzeylerini artırarak gebelerin özgüvenini ve gebeliğe uyumlarını artırmada etkili bir araç olarak kullanılabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted in descriptive type to determine of mobile application and blog use situations and adaptation to pregnancy in women's pregnancy. The sample of research consists of 230 pregnant women who had applied at the Gazi University Health Application and Practice Centre's Gynaecology and Obstetrics Department and were found to comply with the research admission criteria. Data were collected by the researcher at face-to-face contacts between the dates 24/11/2016 and 24/02/2017. The questionnaire form and Prenatal Self-Evaluation Scale (PSES) were used to collect the data. Number, percentage, medium, Standard variation, Student t tests, Kruskal Wallis, One Way ANOVA and Chi Square have been used to analyse the data. The mean figure of pregnant women's ages was 29.6. 43.1% of pregnant women declared that they use at least one pregnancy-related mobile application and 34.3% of them declared that they follow pregnancy-related blogs. This study has shown that mobile application use is affected by pregnant women's age (p≤0.05) and number of their pregnancies. This study has shown that blog use is affected by pregnant women's educational level, economic status and number of their pregnancies (p≤0.05). The average score of pregnant women's PSES was 133.2. PSES average score was 129.7 for mobile application users and 130.6 for blog users. While no statistically significant variance was found between PSES scores of mobile application users and non-users (p≥0.05), it was detected that there is a statistically significant relation between the sub-dimension score of acceptance of pregnancy, spousal relationships and mobile application usage (p≤0.05). While no statistically significant variance was found between PSES scores of blog users and non-users (p≥0.05), it was detected that there is a statistically significant relation between the sub-dimension score of their relationship with their mothers and blog use (p≤0.05). In light of these results, it can be suggested that mobile applications and blogs can use as a useful tools to increase the pregnant women's self-confidence and to improve their prenatal adaptation by enhancing the pregnant women's level of knowledge on changes during the pregnancy process.