Diyete eklenen l-arjininin nitrik oksit düzeyleri dinlenme metabolik hız ve antropometrik ölçümlere etkisi
The effects of dietary l-arginine supplementatiton on nitric oxide levels, resting metabolic rate and anthropometric measurements
  1. Tez No: 474770
  2. Yazar: NESLİHAN ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Diyetle alınan ortalama L-arjinin miktarına benzer şekilde diyete eklenen L-arjininin; plazmada, idrarda ve nefeste ölçülen nitrik oksit (NO) düzeyleri ile dinlenme metabolik hız (DMH) ve antropometrik ölçümlere etkilerini değerlendirmek amacıyla yürütülen bu araştırmaya; çalışma grubu olarak 20 obez birey ve kontrol grubu olarak 20 normal ağırlıkta yetişkin birey katılmıştır. Bireyler araştırmadan bir gün önce 3731,2 mg L-arjinin içeren standart test diyeti tüketmişlerdir. Bireylerin plazma, idrar ve nefes NO düzeyleri, DMH ve antropometrik ölçümleri; araştırma öncesinde ve toplam 4541 mg L-arjinin tükettikten sonra birinci, ikinci ve beşinci saatlerde ölçülmüştür. Çalışma grubundaki bireylerin vücut ağırlığı, BKİ, boyun, bel ve kalça çevreleri, bel/kalça ve bel/boy oranları, vücut yağ kütlesi ve yüzdesi ile toplam vücut suyu değerlerinin kontrol grubundaki bireylere göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır (p0,05). Gruplar arası idrar NO ölçümleri karşılaştırıldığında; çalışma grubu ikinci saat düzeyinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p≤0,001).
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of L-arginine supplementation to plasma, urine, breath nitric oxide (NO) levels and resting metabolic rate (RMR) measures. Participants were divided as two groups; the experimental group as 20 obese individuals and the control group as 20 normal-weight individuals. All the participants consumed a standard test diet consisted of 3731,2 mg L-arginine a day before the experiment. Plasma, urine, breath NO levels, RMR and anthropometric measurements of the participants were measured before the experiment (basal); and after they consumed total 4541 mg L-arginine supplement one, two and five-hour periods. Body weight, BMI, neck, waist and hip circumferences, waist/hip, waist/height ratios, lean body mass and percentiles, and total body water of the participants in the experiment group were significantly higher compared to the control group (p0,05). Analyzing the repetitive measurements of in-groups; while two-hour urinary NO levels of the male participants in the experimental group were significantly higher compared to their basal and five-hour urinary NO levels (p0,05). Comparing the measurements of between-groups, two-hour urinary NO levels of the experimental group was significantly higher than two-hour urinary NO levels of the control group (p≤0,001).