Yaşlılara uygulanan tai chi chuan egzersizinin düşme korkusu, denge ve fiziksel benlik algısı üzerine etkisi
Effect of tai chi chuan exercise programs on fear of falling, balance and physical self perception in elderly people
  1. Tez No: 474771
  2. Yazar: CANAN BİRİMOĞLU OKUYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. NAİLE BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, yaşlılarda egzersizin düşme korkusu, denge ve fiziksel benlik algısı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılan randomize kontrollü bir araştırmadır. Çalışma Ankara'da bir huzurevinde, Tai Chi Chuan egzersizi uygulanan 20 deney ve her hangi bir girişim uygulanmayan 24 kontrol grubu olmak üzere toplam 44 yaşlı bireyin katılımı ile gerçekleştirildi. Araştırmada veriler ilk olarak her iki gruba, tanıtıcı özellikler bilgi formu, Modifiye Düşmeye Karşı Yetkinlik Ölçeği, Kendini Fiziksel Tanımlama Envanteri ve Tinetti Denge ve Yürüme Değerlendirmesi kullanılarak toplandı. Deney grubuna 12 hafta süre ile haftada iki kez, günde 35-40 dk. araştırmacı tarafından Tai Chi Chuan egzersizi yaptırıldı. Kontrol grubuna herhangi bir girişimde bulunulmadı. Egzersiz uygulamasından sonra her iki gruba tekrar aynı ölçekler uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde t-testi ve iki eş arasındaki farkın anlamlılık testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled research that aims to determine the effect of exercise on falling fear, balance and physical self-perception in the elderly people. The study was conducted in a nursing home in Ankara with the participation of 44 elderly people in total of which 20 were trained with Tai Chi Chuan exercise and 24 were not trained as control group. In the research, firstly the data were gathered by using personal informationform, Modified Falled Efficacy Scale, Physical Self Description Questionnaire, Tinetti Balance and Gait Assesment forms in each two groups. The target group was trained with Tai Chi Chuan exercise for 12 weeks, two times in a week, 35-40 minutes per day, by the researcher. The control group was not subjected to any physical activity. After the exercise practise, each group was subjected to the same scales. T-test and paired samples t-test were used to analyse the data.