İskeletsel sınıf ııı anomalilerin enlow eşdeğer analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of skeletal class iii malocclusions by using enlow's counterpart analysis
  1. Tez No: 474775
  2. Yazar: HANDE ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER NİLÜFER DARENDELİLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Çalışmamızın amacı, Enlow'un eşdeğer prensibine göre belirlenen fasiyal modülleri, yüksek açılı ve düşük açılı iskeletsel sınıf III bireylerde incelemek ve bu bireyleri iskeletsel sınıf I kontrol grubu bireylerle karşılaştırmaktır. Çalışmamızda Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvurmuş olan yüksek açılı ve düşük açılı sınıf III ve sınıf I toplam 270 bireyin lateral sefalometrik filmleri değerlendirilmiştir. Yüksek açılı, düşük açılı sınıf III ve optimum sınıf I bireyler; büyüme dönemi ve cinsiyet faktörleri açısından Kruskall Wallis-H testi ve farklılık görülmesi durumunda Post-Hoc çoklu karşılaştırma ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda posterior kraniyofasiyal kolona ait, SO horizontal uzunluğu her iki cinsiyette, yüksek açılı grupta istatistiksel olarak anlamlı kısa bulunmuştur. Ar-SE açısı ise kızlarda daha belirgin olmakla birlikte, yüksek açılı grupta diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı düşük kaydedilmiştir. Anterior kraniyofasiyal kolona ait SD vertikal ve AM vertikal uzunlukları, düşük açılı kız grubunda istatistiksel olarak anlamlı kısa bulunmakla birlikte, posterior kraniyofasiyal kolona ait PM vertikal ve SO-Ra vertikal uzunluklarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Ramus genişliği yüksek açılı erkek grubunda istatistiksel olarak anlamlı kısa bulunmuşken, Ar-Go uzunluğunda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir. UM horizontal uzunluğu yüksek açılı kız grubunda istatistiksel olarak anlamlı kısa kaydedilmiştir. Maksiller iskelet uzunluğu her iki cinsiyette, yüksek açılı grupta istatistiksel olarak anlamlı ölçüde kısa tespit edilmiştir. Mandibular iskelet uzunluğunda, yüksek ve düşük açılı kız ve erkeklerde, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak fark kaydedilmemiştir. SO horizontal uzunluğu-ramus genişliği ve UM horizontal uzunluğu-maksilla iskelet eşdeğer uzunluklarının; her üç grupta da, Enlow'un prensiplerini takip ettiği görülmüştür. Yüksek açılı sınıf III bireylerin posterior kraniyofasiyal kolon boyutlarındaki horizontal kısalmaya bağlı olarak, ilgili eşdeğer yapıların etkilendiği ve bu sonucun Enlow'un sınıf III oluşum mekanizması ile uyum içinde olduğu belirlenmiştir. Enlow analizi, yüksek açılı ve düşük açılı sınıf III anomalilerin birbirlerinden tamamen farklı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the facial modules determined according to Enlow's counterpart analysis in the high angle and low angle skeletal class III individuals and compare these individuals to the skeletal class I control group individually. In our study, lateral cephalometric films of 270 high angle and low angle class III and optimum class I patients in Gazi University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics were evaluated. High angle and low angle class III and optimum class I individuals were evaluated in terms of growth period and gender factors by Kruskall Wallis-H test and Post-Hoc multiple comparison. In our study, SO horizontal length of posterior craniofacial column was found to be statistically significantly short in the high angle group in both sexes. Ar-SE angle was statistically significantly small in the high angle group than in the other groups, especially in females. There was no statistically significant difference between the groups in PM vertical and SO-Ra vertical lengths of the posterior craniofacial column. SD vertical and AM vertical lengths of the anterior craniofacial column were found to be statistically significantly in the low angle group in females. While the width of the ramus was found to be statistically significantly short in the high angle group in males, there was no statistically significant difference between the groups in Ar-Go length. UM horizontal length was found to be statistically significantly short in the high angle group in females. Maxillary skeletal length was found to be statistically significantly short in both sexes in the high angle group. There was no statistically significant difference in mandibular skeletal length in the high angle and low angle females and males compared to control group. In all three groups, it was observed that SO horizontal length-ramus width and UM horizontal-maxilla skeletal lengths obeyed the principles of Enlow's counterparts. It has been observed in the high angle class III subjects that horizontal reduction of posterior craniofacial column sizes affected the related counterpart structures and this result complies with the developmental mechanism of class III anomalies determined by Enlow. Enlow's counterpart analysis showed that high angle and low angle class III anomalies are completely different from each other.