Futbolcuların saldırganlık düzeyleri ile öfke tarzlarının belirlenmesi
Determination of the footballers' levels of aggressiveness and anger styles
- Tez No: 474779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, profesyonel düzeyde futbol oynayan sporcuların saldırganlık düzeyleri ile öfke tarzlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada, betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; 2014-2015 futbol sezonu PTT 1. liginde mücadele eden 18 takımdan toplam 396 futbolcu oluşturmaktadır. Örneklemini ise 2014-2015 futbol sezonu PTT 1. Liginde müsabakalara katılan ve random yöntemiyle seçilen 13 takımdan toplam 267 futbolcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanmış kişisel bilgi formuna ek olarak, İpek İlter Kiper tarafından 1984 yılında geliştirilen“Saldırganlık Envanteri”ve 1983 yılında Spielbergen tarafından geliştirilen 1994 yılında Özer tarafından Türkçeye çevrilen“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, normal dağılım göstermeyen veriler için nonparametrik testlerden Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri, normal dağılım gösteren veriler için de parametrik testlerden t-testi ve One Way Anova testleri kullanılmıştır. Varyans homojenliğine göre ise Post Hoc Multiple Comparisions testlerinden Tukey testi kullanılırken, sürekli öfke ile saldırganlık alt boyutları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla çoklu regresyon analiz testi uygulanmıştır. Bu araştırma sonucunda; futbolcuların sürekli öfke puanlarının genel ortalamanın altında olduğu, öfke ifade tarzı ölçeğinin alt boyutlarından öfke içe vurma ve öfke dışa vurma alt boyut puanlarının genel ortalamalardan düşük, öfke kontrol alt boyut puanının ise genel ortalamadan yüksek olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların genel saldırganlık ve atılgan saldırganlık puanları ortalamanın altında iken edilgen ve yıkıcı saldırganlık puanlarının ortalamanın üzerinde olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the level of aggression and anger expression styles of athletes playing football at professional level. In this study, descriptive method was used. The universe of your research consists of a total of 396 futbol player's from 18 teams in the 1st PTT league in the 2014-2015 football season. The sample consists of a total of 267 futbol player's from 13 teams selected by random method participating in the PTT 1st League in the 2014-2015 football season.“Aggression Inventory”developed by İpek İlter Kiper's 1984 and“Continuous Anger and Anger Expression Style Inventory”translated into Turkish by Özer in 1994, developed by Spielbergen in 1983, were used in addition to the personal information form prepared by the researcher as data collection tool. Mann-Whitney U and Kruskal Wallis H tests were used for nonparametric tests, t-test and One Way Anova tests for parametric tests were used for data with normal distribution. According to variance homogeneity, Tukey test was used in Post Hoc Multiple Comparisons tests, and also a multiple regression analysis test was applied to reveal the relationship between the persistent anger and aggression sub-dimensions. As a result of this research; The anxiety scores of the footballers are below the general average, the anger outburst subscale scores of the anger expression style scale were lower than the general mean scores, anger control subscale score was higher than the general average. It was concluded that passive and destructive aggression scores were above the average while participants' general aggressiveness and aggressive aggression scores were below the average.