7-16 yaş grubu futbolcuların saldırganlık düzeyleri ile problem çözme becerilerinin incelenmesi
Examination of aggression levels and problem solving skills of football players between the ages of 7-16
- Tez No: 949687
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ABAKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmanın amacı, 7-16 yaş grubu futbolcuların saldırganlık düzeyleri ile problem çözme becerilerinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemi, Gaziantep ilindeki futbol kulüplerinin alt yapısında oynayan lisansiyer futbolculardan gönüllülük esasına dayalı olarak 137 erkek futbolcu seçilmiştir. Çalışmada 7-16 yaş grubu futbolcuların saldırganlık düzeylerine ait veriler, Türkçeye uyarlaması Madran (2012) tarafından yapılan“Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği”; problem çözme becerilerine ilişkin veriler ise Türkçeye uyarlama çalışması Şahin, Şahin ve Heppner (1993) tarafından yapılan“Problem Çözme Envanteri”esas alınarak elde edilmiştir. Ayrıca yaş, eğitim durumu, gelir durumu ve anne-baba eğitim durumuna ilişkin verilerin toplanması amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan ve 5 sorudan oluşan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin istatiksel analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Çalışmanın neticesinde elde edilen bulgulara göre 7-16 yaş futbolcu grubunun yaşlarının esas alındığı problem çözme becerileri ile sözel saldırganlıkları arasında bir bağlantı bulunamazken saldırganlığın alt boyutları içinde yer alan fiziksel saldırganlık, öfke ve düşmanlık ile yaş bağıntıları arasında düşük düzeyli de olsa pozitif yönde bir ilişkiye rastlanmıştır. Bireylerin yaşlarının artması ile fiziksel saldırganlık, öfke ve düşmanlık gibi tutumlarında da artış gözlemlenmiştir. Yine deneklerin kardeş sayıları ile saldırganlık tutumları ve problem çözme becerilerinde kayda değer bir farklılığın oluşmadığı tespit edilmiştir. Araştırma grubunun eğitim durumu değişkenlerinin esas alındığı çizelgede, problem çözme becerilerinde lise eğitimi çağında olanların ilkokul eğitimi çağında olanlara göre daha anlamlı puanladıkları görülmüştür. Çalışmada saldırganlık alt boyutları arasında pozitif yönde ve orta düzeyde bir ilişkiye rastlanılmıştır ki bu bağlamda saldırganlık alt boyutlarının herhangi birinde yaşanan artışın diğerlerini de tetikleyip artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the aggression levels and problem solving skills of soccer players aged 7-16 years. The sample of the study consisted of 137 male football players who were selected voluntarily from the undergraduate football players playing in the infrastructure of football clubs in Gaziantep province. In the study, the data on the aggression levels of 7-16 age group soccer players were obtained based on the“Buss-Perry Aggression Scale”adapted into Turkish by Madran (2012), and the data on problem solving skills were obtained based on the“Problem Solving Inventory”adapted into Turkish by Şahin, Şahin and Heppner (1993). In addition, a personal information form consisting of 5 questions prepared by the researcher was used to collect data on age, education level, income level and parents' education level. SPSS package program was used for statistical analysis of the data. According to the findings of the study, there was no correlation between problem solving skills and verbal aggression of the 7-16 year old football players based on their ages, while a positive, albeit low level, correlation was found between physical aggression, anger and hostility, which are among the sub-dimensions of aggression, and age correlations. An increase in physical aggression, anger and hostility was also observed with increasing age. Again, there was a significant correlation between the number of siblings of the subjects and their aggression attitudes and problem solving skills.