İki farklı selektif alveolar dekortikasyon yönteminin diş hareketi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation the effectiveness of two different types of selective alveolar decortications on orthodontic tooth movement
- Tez No: 474791
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİN KALE VARLIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmanın amacı, maksiller birinci premolar diş çekimi sonrası kanin retraksiyonu sırasında iki farklı selektif alveolar dekortikasyon yönteminin diş hareketi üzerine etkilerinin değerlendirmektir. Çalışmaya, dentoalveolar protrüzyon veya çapraşıklık nedeniyle tedavi amaçlı maksiller birinci premolar çekiminini takiben maksiller kanin diş retraksiyonu gereken Angle Sınıf I veya Sınıf II malokluzyonlu 18 birey (yaş ortalaması 15,6 yıl) dahil edilmiştir. Bireylerin seviyeleme aşaması bittikten sonra kanin retraksiyonuna başlamadan önce rastgele seçilen maksiller segmentlerinden bir tarafa vertikal kesiler uygulanırken diğer tarafa perforasyonlar şeklinde selektif alveolar dekortikasyonlar yapılmıştır. Kanin retraksiyonu, 0.016x0.022'' paslanmaz çelik ark telleri üzerinde maksiller 2.premolar ve 1.molar dişler arasına yerleştirilen mini vidalardan kanin dişe uygulanan 150 gr kuvvet ile yapılmıştır. Bireylerden kanin retraksiyonu başlangıcı ve kanin retraksiyonun 1., 2., 3. aylarında (T0,T1,T2,T3 sırasıyla) alınan alçı modeller üzerinde kanin retraksiyon miktarı, kanin dişin devrilmesi, rotasyonu ve intrüzyonu 3Shape Orthoanalyzer programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca kanin retraksiyonun sonunda bireylerden periodontal değerlendirme için cep derinliği ölçümü yapılmıştır. Veriler, bağımlı t-testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Kanin retraksiyon hızı 3 aylık retraksiyon süresi sonunda vertikal kesi tarafında 1,06 mm/ay, perforasyon tarafında 1,10 mm/ay olarak gözlenmiş ve kanin retraksiyon miktarı, kanin dişin devrilme miktarı, kanin rotasyonu ve intrüzyonu açısından değerler taraflar arasında benzer bulunmuştur. Bireylerin periodontal sağlığı korunmuştur. Uygulanan iki farklı selektif alveolar dekortikasyon yöntemi diş hareketi açısından benzer sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate differences between two types of selective alveolar decortications (SAD) during canine retraction after extraction of upper first premolars. The sample consisted of 18 patients(mean age, 15,6 years) with angle class l or ll malocclusion with dentoalveolar protrusion or crowding requiring the therapeutic extraction of the upper first premolars, with subsequent retraction of the upper canines. Patients one side of the maxillary arch was randomly chosen for SAD with perforations(PS) and the other side for SAD with vertical cuts(VCS). Canine retraction was initiated after leveling via closed nickel titanium coil springs applying 150 g of force on continues 0.016x0.022-in stainless steel arch wire by using miniscrews as anchorage. Rate of tooth movement, molar mesial movement, canine rotation, canine intrusion, canine inclination were evaluated on plaster models obtained before the on set of canine retraction, at first, second and third months (T0, T1, T2, T3 respectively) using 3Shape Orthoanalyzer programme. Patients were also observed for probing depth at the end of retraction. Data were evaluated statistically using paired t-test and Wilcoxon signed ranks test. Mean retraction rate was 1,06 and 1,10 mm/1month at VCS and PS respectively. Amounts of canine retraction, intrusion, rotation, inclination and molar mesial movement were not statistically significantly different between PS and VCS at any of the time points. At VCS, amount of the canine retraction was significantly (p=0.003) higher at the T0-T1 than T2-T3. Two methods of SAD revealed similar results regarding the rate of canine movement. Rate of tooth movement was not different from the rates previously reported for conventional canine retraction.