A Semi-active vibration control of washing machine suspension systems
Çamaşır makinası süspansiyon sistemlerinin yarı-aktif titreşim kontrolü
- Tez No: 47481
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN S. TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada yatay eksenli bir çamaşır makinesinin basitleştirilmiş modeline uygulanan yan-aktif titreşim kontrol metodu incelenmiştir. Bu yan-aktif titreşim kontrol tekniği basitleştirilmiş çamaşır makinesi modelinin titreşim genliğinin minimize edilmesi için sönüm ve yay katsayılarının kontrol sistemine bağlı olmadan ve kabinin kaymaya karşı direnç kuvveti dikkate alınarak optimize edilmesi olarak formüle edilmiştir. Bundan sonra bu optimum değerler saklanıp bir açık çevrim stratejisi ile kazana anında uygulanmalıdır. Bu teorik yaklaşım kazanın sürekli rejim halindeki titreşim genliklerim azaltırken kabini de kaymaya karşı sağlamlaştırır. İki seviyeli bir sönüm kontrolünün kritik dönme hızlan çevresindeki titreşim genliğinin azaltılmasında faydalı olduğunu da simulasyonlar göstermiştir. Bu teorik yaklaşımı uygulamada test edebilmek için tek serbestlik dereceli bir deney düzeneği meydana getirilmiştir. Kuvvet eyleyicilerinin pahalı olması nedeniyle yan aktif sönüm kontrolü için iki seviyeli bir hidrolik damper geliştirilmiştir. Teorik tahminlerin bir dereceye kadar deneysel olarak doğrulanması mümkün olmuştur. Bunun nedeni ise uygun bir sönüm elemanının eksikliği, deney düzeneğinin eldeki yük hücreleriyle iyi olamayan tasannu ve de DC motorun sistemi yaklaşık 0-400 rpm arasında zorlayabilmesidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study discusses semi-active vibration control of a simplified model of an horizontal-axis washing machine. The semi-active control technique is formulated to optimize off-line the damping and stiffness coefficients in order to minimize the vibration amplitude of a simplified washing machine model subject to resistive sliding force constraint of the cabinet. Then, these optimum values are stored and applied on-line to the tub employing an open loop strategy. This theoretical approach attenuates steady-state vibration amplitudes of the tub while providing a robust cabinet against sliding. The simulations show that a two-level damping control is beneficial in attenuating the vibration amplitude while traversing the spin-up speeds around the critical speed. A single-degree-of-freedom experimental set-up was constructed in order to test the theory in application. Since force actuators are expensive, a two level hydraulic damper was evaluated for the semi-active damping control. Experimentally it had been possible to validate to some extent the theoretical predictions. This was due to the lack of an appropriate damping device, to the unfair design of the set-up with the available load cells and to the DC motor capable to excite the system within 0-400 rpm approximately.