Yaşamın ilk 6 yılında kızamık antikor düzeyleri
Measles antibody levels in the first 6 years of life
  1. Tez No: 474828
  2. Yazar: SELDA KARAAYVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ŞAHİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kızamık hastalığı çocuklarda önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Özellikle bebeklik döneminde geçirildiğinde, kızamık virüsünün kendi olumsuz etkisi dışında, yol açtığı kısa ve uzun dönemli komplikasyonlar nedeniyle çocuk sağlığına ciddi zararlar verebilir. Bulaşıcılığı yüksektir. Özgün bir tedavisi bulunmamakla birlikte, kızamık aşısının doğru zamanda, doğru şekilde uygulanması koruyucudur. Bu çalışmada yenidoğan kord kanı, altı aylık, dokuz aylık ve 24-48 ay ile 49-72 ay aralığında olmak üzere toplam 564 bebek ve çocuğun kızamık antikor düzeyleri incelendi. Çalışma grubunun %49,3'ü kız, %50,7'si erkek bebekti. Yenidoğan bebeklerin sayısı 109 olup kord kanında kızamık antikoru pozitifliği %72,5 bulundu, 117 altı aylık bebekte antikor pozitifliği %2,6 oranında iken, 111 dokuz aylık bebekte pozitiflik %3,6 idi. Yirmidört ila 48 ay arası 118 çocukta %80,5 kızamık antikoru pozitifliği varken, 49-72 ay arasındaki 109 çocuğun kızamık antikor pozitifliği %66, bulundu. Gruplar, antikor pozitif ya da negatifliği açısından karşılaştırıldığında farklıydı. Farkı yenidoğanlarda ve 24-48 ay bandında, diğer yaş gruplarından yüksek bulunan kızamık antikor düzeyleri oluşturuyordu. Çalışmanın sonuçları değerlendirildiğinde yenidoğan döneminden itibaren azalmaya başlayan kızamık antikorlarının, altı-dokuz ay arasındaki bebekleri kızamık hastalığına karşı savunmasız bıraktığı görülmektedir. Bu yaş aralığındaki bebeklerin korunması için aşılama stratejilerinin gözden geçirilmesi, yeterli toplumsal bağışıklığın sağlanarak ülkemizde kızamık eliminasyonu çalışmalarının devam etmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Measles is one of the diseases which causes mortality and morbidity in childhood. Especially during infancy except for the viruses' own negative effects, the short and long term complications that follow the disease, harm the health of children. It is a very contagious disease. There is no actual specific therapy but the vaccination at the right time and route is protective. In this study, total 564 blood samples were analysed for measles IgG levels consisting of cord blood, 6, 9, 24-48 months and 49-72 months of age. Of the study group, 49,3% was female, 50,7% was male. In 109 newborns, antibody positivity were 72%. There were 117 infants at 6th months of age, having 2,6%, where 111 infants at 9th months of age, showing 3,6% measles IgG positivity. The 24-48 and 49-72 months of age groups were demonstrated 80,5% and 66,3% measles IgG positivity. There were statistically difference between all age groups. Difference was due to the high seropositivity seen in newborns and in the 24-49 months of age groups. As the results were assessed, the measles antibody levels, beginning to decrease from newborn period are, exposing the infants between 6-9 months of age, unprotected towards measles. As to protect susceptible infants in this period, there is need, to review measles immunization strategies, support population immunity and continue to measles elimination efforts.