An Analytical approach to the supplier selection problem
Tedarikiçi seçimi sorununa analitik bir yaklaşım
- Tez No: 47485
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET 'Tam Zamanında Üretim'in yükselişiyle birlikte, tedarikçilerin önemi son derece artmış ve tedarikçi seçimi sorunu özel bir önem kazanmıştır. Bu çalışmada, Türk endüstrisindeki tedarikçi seçimi sorununun çözümü için bir Analitik Hiyerarşi Süreci modeli önerilmektedir. Çok amaçlı karar verme yöntemlerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS), problemin tüm elemanlarını hiyerarşik bir yapı içinde görüntülemektedir. Aynı zamanda, bu hiyerarşi içindeki elemanların göreceli etki ve şiddetlerini belirlemek üzere, karar vericileri bir dizi ikili karşılaştırma içinde yönlendirmektedir. Bu tezde geliştirilen AHS modeli, son seviyesini alternatif tedarikçilerin oluşturduğu, beş seviyeli, asimetrik bir hiyerarşidir. Modelin uygulanabilirliği, Türk Elektrik Endüstrisi (TEE) A.Ş. TOPEM İşletmesininı yetkileriyle tartışılmış ve hiyerarşik yapı onların önerileriyle son halini almıştır. Model, TEE A.Ş. TOPEM îşletmesi'nin belli bazı parça tedarikçileri için uygulanmıştır. Bu çalışmanın gereklerine cevap vermek üzere, AHS üzerine Visual Basic'te genel amaçlı bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılımı kullanarak elde edilen sonuçlar, TEE A.Ş.'nin kasnak ve bakır tel tedarikçileri için verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT With the rise of 'Just-in-Time' manufacturing, the importance of suppliers has significantly increased and the supplier selection problem has deserved a special attention. Within this study, an Analytic Hierarchy Process model is proposed to solve the supplier selection problem in the Turkish industry. The Analytic Hierarchy Process (AHP) is one of the multiobjective decision methods, which represents the elements of the problem hierarchically. It also guides the decision makers through a series of pairwise comparison judgements to express the relative intensity of impact of the elements in the hierarchy. The AHP model developed in this thesis is a five-level, incomplete hierarchy in which the last level consists of the alternative suppliers. The applicability of the model is discussed with the related managers of Türk Elektrik Endüstrisi (TEE) A.Ş. TOPEM Plant and the hierarchic structure is finalized with their suggestions. The model is applied to the suppliers of certain parts in TEE A.Ş. TOPEM Plant. A general purpose software which is written in Visual Basic is developed for the AHP to meet the requirements of this study. The results obtained by using this software are represented for the pulley and copper wire suppliers of TEE A.Ş.