Investigation of key-hole weldability of line pipe steel grade X70M in terms of fracture toughness
X70M sınıfı boru hattı çeliklerinin anahtar deliği metodu ile kaynaklanabilirliğinin kırılma tokluğu yönünden incelenmesi
- Tez No: 474859
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR, DR. KORAY YURTIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Mikro alaşımlanmış ve termomekanik haddelenmiş yüksek dayançlı düşük alaşımlı boru hattı çelikleri optimum dayanç ve tokluk değerlerini kendilerine has mikroyapısal bileşenleri sayesinde karşılamaktadır. Kaynaklı üretim aşamasında kaçınılmaz bir etkisi olan ısı girdisi parça üzerinde oluşan erime bölgesindeki mikroyapısal farklılaşmalara dolaylı olarak etki etmektedir. Bu farklılaşmalara ek olarak, malzemenin kırılma tokluğu değerleri temelde malzemenin kimyasal yapısı ve kaynaklı üretim aşamasındaki ısıl süreçlere bağlı olarak değişmektedir. Boru hatlarının üretiminde genellikle tozaltı kaynağı tercih edilmektedir. Ancak henüz yaygınlaşmamış bir metod olan hibrit plazma ark kaynağı üretim aşamasında sağlayabildiği dolgu malzemesi tasarrufu ve toplam ısı girdisi düşüşü etkenler dolayısıyla tozaltı kaynağının yerine önerilebilir. Bu tezin amacı X70M boru hattı çeliklerinin belirtilen yollarla kaynaklanabilirliğinin malzemenin kırılma tokluğu özelliklerinin üzerindeki etkisini ortaya çıkarabilmektir.
Özet (Çeviri)
Micro-alloyed and thermomechanically rolled HSLA line pipe steels promise optimum strength and toughness. Their microstructure contains generally globular and acicular ferrite. However, the heat induced by welding during line pipe fabrication alters the microstructure at the proximity of the fusion zone which affects indirectly microstructure of the heat affected zone, consequently the fracture toughness, is governed by the chemistry of the material and the thermal cycles during the welding process. In fabrication generally submerged arc welding (SAW) is applied. The hybrid plasma arc welding (HPAW) might save filler consumption and reduce the heat input of the process. The purpose of this work is to investigate weldability of X70M by using the key-hole based hybrid welding process by focusing on fracture toughness.