Minumum weight design of steel frameworks accounted for p-delta effects
P-Delta etkileri gözönüne alınarak çelik yapıların minumum ağırlığa göre tasarımı
  1. Tez No: 47486
  2. Yazar: ASLI PELİN KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY AŞKAR ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET P - DELTA ETKİLERİ GÖZ ÖNÜNE ALINARAK ÇELİK YAPILARIN MİNİMUM A?IRLI?A GÖRE TASARIMI Elastik hesap yöntemleriyle karşılaştırıldığında, maliyeti en aza indirgemesine rağmen plastik hesap yöntemleri aslında en doğru tasarım yöntemleri değildir. Plastik hesap yöntemlerinde, yapı önceden tanımlanan ve belirli bir yük faktörü ile çarpılmış yükleri taşımak zorundadır. Ayrıca hiçbir elemanın plastik momenti, elde edilen değerden daha düşük değildir.Ancak, bu plastik momentlerle yapılan tasarım her zaman en iyi sonucu vermez. Bu durumda mümkün olan en iyi tasarım yöntemi, malzemeyi minimum ağırlığı ile kullanmayı amaçlayan yöntemdir. Yapıların minimum ağırlığa göre tasannu Birinci Mertebe veya İkinci Mertebe Etkileri Teorisine göre yapılır. Yükler altında yapıda meydana gelen yer değiştirmeler, yapının geometrisine bir değişiklik yaratmazsa Birinci Mertebe Etkileri Teorisi kullanılır. Yükler altında yapıda meydana gelen yer değiştirmeler, yapının stabilitesini etkileyecek kadar büyükse İkinci Mertebe Etkileri Teorisi kullanılır. Bu çalışmada, basit yapılar için hem el ile hem de bilgisayarla hesaplar yapılmıştır. Tezde yer alan daha karmaşık yapıların hesapları da bilgisayarla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MINIMUM WEIGHT DESIGN OF STEEL FRAMEWORKS ACCOUNTED FOR P - DELTA EFFECTS Though plastic design methods reduces design costs to minimum when compared with elastic methods, it is not really the strictest design method. In plastic design methods, the structure must carry the prescribed loads which are multiplied by a specific load factor and the fully plastic moment of each member is not less than the value determined. However, to achieve the best design for the initial assignment of the ratios of these fully plastic moments is not always possible and the design method which involves the use of minimum weight of the material is the best possible design. Minimum weight design of me structure can be obtained by either first order or second order theory. First Order Theory is governed when magnitudes of the displacements do not effect the geometry of the structure significantly. Second Order Theory is governed when the displacements are large enough to cause stability concerns. Both manual and automated calculations can be seen in this study for simple structures. Examples of computer aided automated calculations of complex structures are also involved in this Thesis.