Determination of rough surface contact stiffness coefficient
Temas eden pürüzlü yüzeylerdeki direngenlik katsayısının belirlenmesi
  1. Tez No: 474919
  2. Yazar: EMİNE GÜLŞAH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde temas eden yüzeylerde yükleme etkisi altındaki deformasyona karşı direnç yani direngenlik araştırılmıştır. Temas direngenliği, karışık yağlama rejimindeki çizgisel temas için bulunmuştur. Karışık yağlama rejiminden dolayı toplam temas direngenliği, pürüz direngenliği ve yağ direngenliği olmak üzere iki ana kolda incelenmiştir ve temas yüzeyindeki direngenlik, paralel bağlı yay modeli kullanılarak ifade edilmiştir. Ayrıca pürüz ve yağ direngenliklerinin toplam temas direngenliğine katkı oranı da göz önünde bulundurulmuştur. Bu çalışmada temas basıncını belirlemek için Greenwood ve Williamson yaklaşımı temel alınmıştır. Greenwood ve Williamson modelinde yüzey pürüzlülüğü simetrik olarak kabul edilmiş ve Gaussian fonksiyonu kullanmış olmasına rağmen, asimetrik pürüzlü yüzeylerin dağılımını göz önüne almak için GW yaklaşımı Weibull dağılımına çevrilmiştir. En uygun Weibull çarpıklık aralığı da -1 < Sk < 1 olarak belirtilmiştir. Bu sayede simetrik ve asimetrik pürüzlü yüzeylerin her ikisi için yükleme ve deformasyon bulunabilir. Böylece karışık yağlama rejimleri için temas direngenliği hesaplanır. Analizler sonucunda temas yüzeyi direngenlik katsayısının, hız ile ters orantılı iken yüklemeyle doğru orantılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İlaveten boyutsuz toplam temas direngenliğinin, küçük çarpıklık değerlerinde boyutsuz hızdan bağımsız olduğu görülmüştür. Buna rağmen geçiş bölgelerinde çarpıklık arttıkça, temas direngenliğinde düşüş gözlemlenmiştir. Bunun yanında sınır yağlama rejiminde farklı çarpıklık değerleri için temas yüzeyindeki film kalınlığı sabittir. Temas yüzeyindeki film kalınlığı, karışık ve hidrodinamik yağlama rejimlerinde hız arttıkça artar. Film kalınlığı negatif çarpıklıktan pozitif çarpıklığa geçtikçe düşer.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the resistance against deformation under the effect of loading, which is simply called as stiffness, is investigated for the contacting bodies. The contact stiffness at mixed lubrication regime is tried to be found for line contact. Because of the mixed lubrication regime, the overall contact stiffness is investigated in two major parts as asperity stiffness and oil film stiffness which are considered to be connected in parallel in a spring model. Also, overall stiffness is calculated by regarding the contribution ratios of the asperity and oil stiffness. In this study, Greenwood and Williamson (GW) approach is taken as baseline to determine the contacting pressure. Despite GW model is based on symmetric surface roughness distribution using Gaussian function, the approach of the GW is converted to Weibull distribution to take into consideration asymmetric surface roughness where the skewness range is more convenient -1 < Sk < 1. Hence the loading and deformation can be defined for both symmetric and asymmetric height distributions. Thus, the contact stiffness is calculated for mixed lubrication regime. After analysis, it is found that contact stiffness is inversely proportional to speed and proportional to loading. Moreover, it is found that the non – dimensional total contact stiffness is almost independent of non – dimensional speed for small values of skewness. However, in the transition region as the skewness increases, a decrease in contact stiffness is observed. Besides, the film thickness between the contacting bodies is constant for different skewness values in the boundary lubrication regime and increases with speed in the mixed and hydrodynamic lubrication regime. The film thickness decreases as the skewness increases from negative values to positive values.