Synthesis of paracyclophane-peptide based semi-conductive peptide hydrogels
Parasiklofan-peptit bazlı yarı-iletken peptit hidrojel sentezi
  1. Tez No: 474926
  2. Yazar: VOLKAN DOLGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ÖZÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kendiliğinden yapılanan peptit hidrojeller özellikle son yıllarda gelişen bir çalışma alanı olmuştur. Hidrojel oluşturabilen bu peptitlerin doku mühendisliği, organik elektronik ve biyomedikal malzelemelerde kullanımı, alternatif yapılar gerektiren zor bir konudur. [2.2]Parasiklofan, iki adet benzen halkasının iki karbonlu köprü ile birbirine bağlandığı ilginç geometriye sahip bir moleküldür. Parasiklofanın iki benzene halkası arasındaki mesafe optimum pi-pi istiflenmesinden daha kısa olarak 2,8-3,1 Å olduğu bilinmektedir. Bu da iki halka arasındaki elektron transferinin daha kolay olmasını iletkenlik göstermesini sağlamaktadır. Bu çalışmada, ferrosenil fenilalanin (FF) sentezlenmiş ve bu yapıdan yarı-iletken hidrojeller elde edilmiştir. Bu hidrojellerin, dielektrik sabitleri, iletkenlikleri, mobiliteleri ve iletkenlik mekanizmaları gibi elektriksel özellikleri kapsamlı olarak incelenmiştir. FF hidrojelleri kullanılarak düşük voltaj ve güç gerektiren organik alan etkili transistör geliştirilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, üç [2,2]parasiklofan mono amino asit ve 9 dipeptit türevleri sentezlenmiş ve spektroskopik yöntemlerle karakterize edilmiştir. Ancak, çeşitli parametreler denenmesine rağmen bu peptit türevlerinden hidrojel elde edilememiştir. [2,2]Parasiklofan-2-karbokslik asit, kiral amin kullanılarak enantiyomerlerine ayrılmıştır. Her iki enantiyomer de kullanılarak enantiyosaf [2,2]parasiklofanil fenilalaninler sentezlenmiştir ama hidrojel çalışmaları henüz tamamlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Self-assembling peptide hydrogels are becoming an emerging field especially in last decades. Application of these hydrogel forming peptides in biomedical materials, organic electronic devices and tissue engineering is a challenging topic which requires alternative structures to get better and to be easily applied systems. [2.2]Paracyclophane has an interesting structure which two benzene rings are bound to each other with a bridge containing 2 carbons. It is known that the distance between two benzene rings of paracyclophane is shorter, 2.8 - 3.1 Å, than the optimum pi-pi stacking. This provides an easier electron transfer between two rings and makes the compound conductive. On this work, ferrocenoyl phenylalanine (FF) was synthesized and semi-conductive hydrogels were obtained. Electrical properties of these hydrogels such as dielectric constants, conductivities, mobilities and conductivity mechanisms were extensively studied. Organic field-effect transistor which requires low voltage and power was also developed using FF hydrogels. In the second part of the work, three [2.2]paracyclophane mono amino acid and nine dipeptide derivatives were synthesized and characterized by spectroscopic methods. However, it was failed to form hydrogels from these peptide derivatives under various conditions. [2.2]paracyclophane-2-carboxylic was resolved into its enantiomers using chiral amine. Enantiopure [2.2]Paracyclophanoyl phenylalanine was synthesized using each enantiomer of [2.2]paracyclophane-2-carboxylic acid. Hydrogelation studies have not been completed yet.