Düzlemsel kiral [2.2]parasiklofan temelli kiral diaminlerin sentezi
Synthesis of the planar chiral [2.2]paracyclophone based chiral diamine
- Tez No: 538722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde birçok kiral lihand hazırlanmış olmasına rağmen asimetrik sentez için yeni lagandların geliştirilmesi geniş bir çalışma alanı oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında [2.2]parasiklofan temelli düzlemsel kiral diamin sentezi için yeni bir yöntem geliştirildi.Bu amaçla öncelikle [2.2]parasiklofandan başlamarak pseudo orto dibrom türevi hazırlandı. Daha sonra brom gruplarının yönlendiriciliği kullanılarak formilasyon reaksiyonu gerçekleştirildi. Elde edilen diamin kullanılarak test edilmek üzere ilgili salen tipi ligandın katalitik etkinliği asimetrik reaksiyonda hem direkt ligand olarak hemde çeşitli metal komolekslerinin hazırlanması ile metal katalizör olarak kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the fact that many chiral ligands have been prepared today, the development of new ligands for asymmetric synthesis has created a broad studying area. In this study, a new method for synthesis of the planar chiral diamine based on [2.2]paracyclophane was developed. For this purpose, pseudo ortho dibrom derivative was prepared by starting from [2.2]paracyclophane. Then, the formation reaction was carried out by using the guiding of brom groups and in this step, the enantiomers were separated and purified. Planar chiral diamine derivative containing [2.2]paracyclophane was carried out with a series of the chemical transformations via enantiomerically pure pseudo ortho dialdehyde. The corresponding salen ligand was synthesized to be tested by using obtained diamine and the catalytic activity of this new planar chiral salen type ligand was assessed in the asymmetric Henry reaction. Salen ligands which have quiet a large utilization area can be used in a lot of asymmetric reactions both directly and indirectly as metal catalysts by preaparing various metal complexes.