Psoriasis vulgarisli hastalarda ortalama trombosit hacmi, nötrofil/lenfosit oranı ve trombosit/lenfosit oranının pası ve metabolik sendromla ilişkisi
Evaluation of mean platelet volume, neutrophil/lymphocyte ratio and platelet/lymphocyte ratio relationship with disease severity and metabolic syndrome in patients with psoriasis vulgaris
- Tez No: 657918
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE TUĞBA ALATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş: Psoriasis, çeşitli komorbiditelerle ilişkili immün aracılı kronik bir deri hastalığıdır. Etyoloji ve patogenezinden genetik faktörlerin yanı sıra travma, enfeksiyonlar, ilaçlar, endokrin ve metabolik değişiklikler gibi eksternal ve internal tetikleyici faktörler sorumludur. Psoriasis günümüzde, eşlik eden metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalıklar, obezite, non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı gibi komorbiditeleri nedeniyle sistemik bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda nötrofil ve trombosit sayısının lenfosit sayısına oranının sistemik inflamasyonun bir bulgusu olabileceği ve kardiyovasküler hastalıklar, maligniteler , kronik inflamatuar hastalıklarda prognoz ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada psoriasis vulgarisli hastalardaki artmış metabolik sendrom riskinin ve hastalık şiddetinin ortalama trombosit hacmi, nötrofil/lenfosit oranı ve trombosit/lenfosit oranıyla ilişkili olup olmadığı araştırılarak bu belirteçlerin prognoz üzerindeki etkisi değerlendirilecektir. Amaç: Psoriasis vulgarisli hastalarda ortalama trombosit hacmi, nötrofil/lenfosit oranı ve trombosit/lenfosit oranının hastalık şiddeti ve metabolik sendromla ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu parametrelerin psoriasisli hastalarda gelişebilecek metabolik sendromu tahmin etmede etkili olup olmadığı değerlendirilecektir. Materyal ve Metod: Çalışmaya Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 40 psoriasis vulgarisli hasta ile bu hastalara yaş ve cinsiyet olarak uyumlu 40 kontrol grubu dahil edildi. Hastalar ile kontrol grubunun bel çevresi, boy ve kilo ölçümleri kaydedilip vücut kitle indeksleri hesaplandı. Hastaların cinsiyet, yaş, hastalığın başlangıç yaşı, hastalık süresi, aile öyküsü, Psoriasis alan şiddet indeksi (PASI), tırnak ve eklem tutulumu kaydedilip kan basınçları ölçüldü. Açlık kan glukozu, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol, trigliserid ve hemogram parametreleri not edildi. NLO değeri, nötrofil sayısının lenfosit sayısına bölünmesiyle, TLO ile trombosit sayısının lenfosit sayısına bölünmesiyle hesaplandı. Metabolik sendromu olan hastalar NCEP ATP III Metabolik Sendrom Tanı Kriterleri'ne göre belirlendi. Bulgular: Psorisisli hastalarda nötrofil sayısını kontrol grubuna göre belirgin olarak yüksek olarak bulduk ;fakat hastalık şiddeti ile nötrofil sayısını ilişkili bulmadık. Psoriasis şiddeti ile hemogram parametreleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Psoriasisli grupta metabolik sendrom komponentleri olan sistolik ve diyastolik kan basıncı, bel çevresi, açlık kan glukozu ve trigliserid değerleri daha yüksek, HDL düzeyi ise daha düşük olarak bulundu. Psoriasisli hastaların VKİ değeri kontrol grubundan daha yüksekti. Metabolik sendrom gelişimini tahmin etmede VKİ, HDL, açlık kan glukozu ve OTH değerlerinin anlamlı olduğu bulundu. Sonuç: Psoriasisli hastalarda nötrofil sayısına ek olarak nötrofil aktivasyon belirteçlerinin kullanılması hastalık şiddet ve aktivasyonunu belirlemede faydalı olabilir. Psoriasisli hastaların takibinde OTH ile birlikte glukoz, HDL bakılması ve VKİ değerinin belirlenmesi bu hastalarda gelişebilecek metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardım edebilir. Sonuç olarak ucuz ve kolay uygulanabilir bir test olan hemogram, psoriasis ve psoriasise eşlik edebilecek komorbiditelerin takibini yapma açısından klinisyene yol gösterebilir. Bu ilişkiyi anlayabilmek için daha çok hastanın dahil edildiği kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background: Psoriasis is an immune-related, chronic skin disease that is associated with various comorbidities. Genetic factors as well as external and internal triggering factors such as trauma, infections, drugs, endocrine and metabolic changes are responsible for the etiology and pathogenesis . Psoriasis is now considered a systemic disease due to comorbidities such as concomitant metabolic syndrome, cardiovascular diseases, obesity, non-alcoholic fatty liver disease. Recent studies have shown that the ratio of neutrophil and platelet count to lymphocyte count may be a finding of systemic inflammation and is associated with prognosis in cardiovascular diseases, malignancies, and chronic inflammatory diseases. In this study, the effect of these markers on the prognosis will be evaluated by investigating whether the increased metabolic syndrome risk and severity of psoriasis vulgaris patients are related to the mean platelet volume, neutrophil / lymphocyte ratio and thrombocyte / lymphocyte ratio. Aim: The aim of this study was to determine the relationship between mean thrombocyte volume, neutrophil / lymphocyte ratio and platelet / lymphocyte ratio with disease severity and metabolic syndrome in patients with psoriasis vulgaris. Furthermore, whether these parameters are effective in predicting the metabolic syndrome that may develop in patients with psoriasis will be assessed. Materials and Methods: 40 patients with psoriasis vulgaris and 40 control groups matched with age and gender who applied to Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital were included in this study. Patients and control group's waist circumference, height and weight measurements were recorded and body mass indexes were calculated. Patients' sex, age, age at onset of disease, duration of illness, family history, Psoriasis area severity index (PASI), nail and joint involvement were recorded and blood pressures were measured. Fasting blood glucose, high density lipoprotein (HDL) cholesterol, triglyceride and hemogram parameters were noted. The NLR value was calculated by dividing the number of neutrophils by the number of lymphocytes and the TLR value was calculated by dividing the number of platelets by the number of lymphocytes. Patients with metabolic syndrome were identified according to the NCEP ATP III Metabolic Syndrome Diagnostic Criteria. Results: We found the number of neutrophils to be significantly higher in patients with psoriasis than in the control group, but we did not find the severity of the disease to be correlated with the number of neutrophils. There was no significant relationship between psoriasis severity and hemogram parameters. The systolic and diastolic blood pressures, waist circumference, fasting blood glucose and triglyceride values were higher and the HDL level was lower in the psoriasis group. When estimating the development of metabolic syndrome, we found that BMI, HDL, fasting blood glucose and MPV values were significant. Conclusions: The use of neutrophil activation markers in addition to the number of neutrophils in patients with psoriasis may be useful in determining disease severity and activation. Monitoring glucose, HDL and following BMI values in patients with psoriasis may help prevent metabolic syndrome and cardiovascular disease which may develop in these patients. As a result, hemogram which are cheap and easily applicable test may direct to the clinician who may be able to follow-up psoriasis and psoriasis' comorbidities . To understand this relationship, there is a need for controlled studies involving more patients.