Ali Fuad Başgil perspektifinden anayasal meseleler (1933-1967)
Constitutional issues from the Ali Fuad Basgil's perspective (1933-1967)
  1. Tez No: 474952
  2. Yazar: ALPER BAĞCILAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİM ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ali Fuad Başgil, 1893-1967 yılları arasında yaşamıştır. Başgil, döneminin önde gelen anayasa hukukçuları arasında yer almıştır. Başgil, Tek Parti ve Demokrat Parti dönemleri ile 27 Mayıs Darbesi ve sonrasındaki çok partili hayatı yaşamış bir ilim adamıdır. Türk siyasal hayatından güncelliğini ve serüvenini hiç yitirmeyen laiklik anayasa yargısı, özgürlük, insan hakları, demokrasi, iktidar ve meşruiyeti gibi konular Ali Fuad Başgil'in çalıştığı konular arasında yer almıştır. Çalışmada bahsi geçen konular Başgil'in çalışmalarından yola çıkılarak anayasal boyuttan ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Ali Fuad Başgil lived in between 1893-1967. He was one of the leading constitutional jurists of his time. Başgil is a scholar who has lived a multi-party life on May 27, with the periods of One Party and Democrat Party. Ali Fuad Başgil has worked on the issue that has never been lost in the Turkish political life such as secularism, constitutional jurisdiction, liberty, human rights, democracy, power, and legitimacy. The issues that were mentioned in the study were taken from the constitutional perspective by leading from the work of Başgil.