Ali Fuad Başgil'in materyalizme bakışı ve eleştirileri
Ali Fuad Basgil?s attitude and criticism towards materialism
  1. Tez No: 207300
  2. Yazar: EMRULLAH KILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞABAN HAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ali Fuad Basgil'in Materyalizme Bakısı Elestirisi? isimli çalısmamız, Türkiye'de Cumhuriyet öncesiyle baslayan, Cumhuriyet sonrası dönemde de etkilerini göstererek devam eden materyalist akımlar karsısında, Ali Fuad Basgil'in ortaya koymus oldugu maneviyatçı (Spritüalist) yaklasımın incelenmesine yöneliktir. Arastırmamız giris bölümü ve üç bölümden olusmaktadır. Giris kısmında materyalizm ve Türkiye'ye girisi hakkında bir sunustan sonra arastırmanın konusu, önemi, metodu, kapsamı ve sınırlılıkları belirtilmistir. Birinci bölümde; ?Materyalizm nedir? Çesitleri nelerdir?? sorularına cevap aranmıs ve materyalizmin tarihi gelisimi üzerinde durulmustur. kinci bölümde; Ali Fuad Basgil'in Materyalizme ve materyalist düsüncelere bakıs açısı ve sınıflandırması ele alınıp incelenmistir. Bu bölümde ayrıca; Basgil'in materyalist düsünceleri tenkidi incelenmis ve bu düsüncelerden kaynaklanan sorunlar ile Ali Fuad Basgil'in bu sorunlar karsısında gelistirdigi çözüm yolları incelenmistir. Üçüncü bölümde; Materyalist düsünceler karsısında Ali Fuad Basgil'in Spritüalist felsefesi ortaya konulmustur. Bu baglamda Basgil'in; Ruh ve Maneviyatçılık, Din, Ahlak, lim, Maneviyatçı Demokrasi ve Milliyetçilik anlayısı incelenmistir. Sonuç bölümünde ise genel bir degerlendirme ve ulasılan sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study, ?Ali Fuad Basgil?s Attitude and Criticism Towards Materialism? aims to research spiritualist attitude that Ali Fuad Basgil assumed towards materialisic movements that emerged in Turkey before the foundation of Turkish Republic and survived through the post- republic period preserving their influence. Our study consists of an introduction part and three other parts. In the introduction part after some information about materialism and its coming to Turkey; the subject, significance, method, extend and limitations of the research are stated. In the first part answers for the questions `What is materialism?? `What are its varieties?? are sougth and the historical development of materialism is emphasised. In the second part Ali Fuad Basgil?s approach to materialism and materialistic ideas and his classification of these ideas are discussed. In addition, critism of materialistic ideas are examined and the problems arising from these ideas and methods that Ali Fuad Basgil offers as a solution of these problems are examined in this part. In the third part, Ali Fuad Basgil?s spiritualist attitude in opposition to materialistic ideas is presented. In this context, Basgil?s perception of spirit and spiritualism, religion, ethics, spiritualistic democracy and nationalism is also examined in this part. In the conclusion part a general evaluation and conclusions are given.