Open design for product/part longevity: Research through co-designing with a focus on small kitchen appliances
Ürün/parça ömrünün uzatılması için açık tasarım: Küçük mutfak aletlerine odaklanarak birlikte tasarım yoluyla araştırma
  1. Tez No: 474965
  2. Yazar: YEKTA BAKIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Açık kaynaklı donanım uygulamaları ile Kendin-Yap ve Maker akımlarının yeni geliştirilen internet teknolojileri (örn. Wiki'ler ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik) aracılığıyla gelişmesi ve son kullanıcı odaklı dijital üretim teknolojilerinin (örn. 3B yazıcılar, lazer kesiciler, vb.) yaygınlaşması, tasarım pratiğinin daha kapsayıcı bir şekilde gelişmesine yardımcı oldu. Açık Tasarım yaklaşımı, zaman, mekan ve katkının türü konularında herhangi bir kısıtlama olmadan, herkesin katılımına açık, devamlı bir birlikte tasarım süreci sunar. Literatürde bu yaklaşımın, tasarım verilerinin şeffaf bir şekilde paylaşılması sayesinde, parça ve ürünlerin onarımı, yeniden kullanımı ve yenilenmesi gibi sürdürülebilirlik kaygıları için çeşitli olanaklar sunduğundan bahsedilir. Bununla birlikte, yeni geliştirilen bir yaklaşım olarak, sürdürülebilirlik için bu yaklaşımın pratik imkanları ve kısıtları, gözlemlenebilir olasılıklarının ötesinde sorgulanmamıştır. Bu doktora çalışmasının amacı, ürün/parça ömrünün uzatılması, kişiselleştirme ve parçaların yeniden kullanımı için açık tasarım yaklaşımının benimsenmesi ve halihazırda şekillenmiş ürün türlerini (küçük mutfak aletleri) dönüştürmek konusunda, açık tasarımın etkilerinin anlaşılması konularına ışık tutmaktır. Bu amaçla, birlikte tasarım yoluyla araştırma yöntemi geliştirilmiş ve küçük mutfak aletlerinin etrafında şekillendirilen mutfak pratikleriyle ilgili iki farklı tasarım çalıştayı kullanılarak uygulanmıştır. Çalışma, fikir geliştirme için sürdürülebilir tasarım ölçütleri, bu ölçütlere cevap veren açık parça özellikleri, açık tasarım çözümlerini benimseme ve değiştirme stratejileri ve bu stratejilerin ürün/parça ömrünün uzatılması, kişiselleştirme ve yeniden kullanım konularına etkilerini ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
The rise in the open-source hardware practices, and Do-It-Yourself and Maker movements through newly-developing internet technologies (e.g. Wikis and user-generated content), and the dissemination of end-user focused digital production technologies (e.g. 3D printers, laser cutters, etc.) helped design practice evolve towards a more inclusive process. Open Design approach presents a continuous process of co-designing that is open to everyone, with no limitations on time, space and kind of contribution. In literature, this approach is mentioned to reveal opportunities for sustainability concerns such as repair, reuse and upgrading of parts and products, due to its transparent process of sharing design data. However, as a newly-developing approach, the practical opportunities and the implications of it for sustainability have not been questioned beyond its observable possibilities. The purpose of this PhD study is to shed light on the question of adopting open design approach for sustainability concerns of product/part longevity, personalization and part reuse, and to explore the implications of open design for these concerns to transform already established product types (i.e. small kitchen appliances). For this purpose, research through co-designing methodology was developed and applied through the utilization of two different design workshops on practices shaped around small kitchen appliances. The study revealed sustainable design considerations for idea-generation, open part properties that respond to these considerations, strategies of adopting and iterating open design solutions and their implications for product/part longevity, personalization and reuse.