Investigation of structural and functional properties of OmpG mutants by FTIR spectroscopy
OmpG mutantlarının yapısal ve fonksiyonel özelliklerinin FTIR spektroskopisi ile incelenmesi
  1. Tez No: 474982
  2. Yazar: İREM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAN BEK, DOÇ. DR. FİLİZ KORKMAZ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biophysics, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın konusu Escherichia coli bakterisine ait OmpG proteinidir. Bu proteinin potansiyel biyoteknolojik uygulamaları olabilecek OmpG-16S ve OmpG-16SL mutantları ise genetik mühendisliği ile tasarlanmıştır. Bu çalışmada mutantların doğal yapıda olan OmpG ile olan yapı ve fonksiyon benzerlik/farklılıkları IR spektroskopisi kullanılarak araştırılmıştır. Ayrıca yerinde 1H/2H değişimi yapabilen bir spektrometre ataçmanı da geliştirilmiştir. Bunun yanında her deneyde ortaya çıkan büyük miktarda spektral bilgiyi otomatik olarak toplayabilmeye yarayan bir bilgisayar kodu da geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the current study is a bacterial protein OmpG from Escherichia coli. OmpG-16S and OmpG-16SL are the mutants of OmpG that are genetically engineered for potential biotechnological applications. In this study, structural and functional similarities and/or differences of these mutants with respect to the wild type OmpG were revealed using IR spectroscopy. Also, a new spectrometer attachment enabling in situ 1H/2H exchange was developed. For the collection of mass amount of spectral data from each experiment, an automated data collection computer code was developed as well.