Functionalization of nanomaterial: Applied for environmental remediation
Nanomateryallerin fonksiyonlaştırılması ve çevresel iyileştirmede kullanımı
- Tez No: 474989
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA TUNCEL, PROF. DR. GÜLSÜN GÖKAĞAÇ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çevre kirliliği canlıları ve ekosistemi her geçen gün artan bir hızla tehdit eden bir problemdir. Bu ciddi tehlikeyi ortadan kaldırmak için yıllardır birçok çalışma ve deney yapılmaktadır. Organik kirleticiler genel olarak büyük bir tehlike iken, özellikle Kalıcı Organik kirleticiler denen, endüstri ve insan yapımı kaynaklardan gelen kirleticiler de büyük tehlike arz etmektedir. Kalıcı organik kirleticiler arasında polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH) en yaygın olanlardır. Bu sebeple, bu kirleticilerin doğal çevreden uzaklaştırılması önemlidir. Bu çalışma, üç farklı nano kompozit (%25 Fe3O4/MWCNT, %40 Fe3O4/MWCNT ve %50 Fe3O4 MWCNT) sentezi ve kullanımına yoğunlaşmış, sentezlenen malzemelerin polisiklik aromatik hidrokarbonları uzaklaştırma verimi karşılaştırılmıştır. Uzaklaştırma ve iyileştirme için kullanılan malzemeler çeşitlilik göstermektedir. Bu malzemeler arasında Karbon nanotüp en ucuz ve en yaygın olanıdır. Karbon nanotüpü hedef odaklı iyileştirme malzemesi yapmak için yüzey aktifleştirme işlemi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen Fe3O4 nanokompozit transmisyon electron mikroskobu (TEM), fourier transform kızılötesi spektrometresi (FTIR), titreşimli numune manyetometresi (VSM) ve X-ışınları Kırınımı (XRD) cihazları ile karakterize edilmiştir ve Fe3O4/MWCNT nanokompozitin başarılı bir şekilde sentezlendiği açıkça anlaşılmıştır. Adsorpsiyon rolünü kanıtlamak için gaz kromatografisi-kütle spektrometresi (GC-MS) kullanılmıştır. Naftalin, acenapthalene, acenapthyne, fluorene,phenantherene ve anthracene maddelerinin GC-MS kalibrasyonu için r2 değerleri sırasıyla 0,999, 0,998, 0,997, 0,999, 0,999 and 0,998'dir. Elde edilen sonuçlara göre, 40 mg malzeme 50 dakikada 0.1 ppm PAH solüsyonunda %98 verim ile adsorpsiyon yapabilmektedir. Sentezlenen malzemenin saflaştırılması, malzemenin manyetik özelliği sayesinde adsorpsiyon sonrasında mıknatıs ile kolayca yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution is a problem which is threatening living organisms and ecosystem with increasing rate every day. For decades, many studies have been done and experiments have been conducted in order to cure this serious danger. Organic pollutants in general is a big danger especially a group called Persistent Organic Pollutants (POPs) which are mostly originates from industrial and other man made sources are great danger. Among POPs, Polycyclic Aromatic Hydrocarbons (PAHs) are the most common ones. Therefore removal of PAHs from natural environment is a great concern. This study focuses on the synthesis and use of three nanocomposites which are 25% Fe3O4/MWCNT, 40% Fe3O4/MWCNT and 50%Fe3O4 /MWCNT, and then compare the synthesized materials PAH's removal efficiency with MWCNT and f-MWCNT. Materials used for removal or remediation are varied. Among them Carbon nanotubes (CNTs) are the cheapest and commonly used one. To make them target oriented remediation material, surface activation is performed. Synthesized Fe3O4 nanocomposites were characterized by Transmission Electron Microscopy (TEM), Fourier-Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Vibrating Sample Magnetometer (VSM) and X-Ray Diffraction (XRD) instruments and it was clearly understood that Fe3O4/MWCNT nanocomposites were synthesized successfully. To revelation to the adsorption feature, Gas Chromatography-Mass Spectrometry (GC-MS) was used. . For the GC-MS calibration, naphthalene, acenapthalene, acenapthyne, fluorene, phenantherene and anthracene r2 values are 0,999, 0,998, 0,997, 0,999, 0,999 and 0,998, respectively. According to the results obtained, 40 mg of material was able to adsorb ∑6 PAH with an efficiency of 98% from the solution containing 0.1 ppm PAH in 50 minutes. It has been observed that the purification of the synthesized materials can be easily carried out with the aid of a magnet after adsorption process, because of their great magnetic property.