Cystic fibrosis in Turkey : Screening of mutations in the second nucleotide binding domain of the CFTR gene
Türkiye'de kistik fibroz : CFTR geninin ikinci nükleotid-bağlanma bölgesini kodlayan mutasyonların taranması
  1. Tez No: 47499
  2. Yazar: ÖZLEM TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BETÜL KIRDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kistik fibroz (KF) beyaz ırkta en büyük sıklıkla rastlanan (1:2500) otozomal çekinik nitelikte kalıtsal bir hastalıktır. Hastalık, kistik fibroz transmebran geçirgen regülatör proteinini (cystic fıbrosis transmembrane conductance regülatör, CFTR) kodlayan gen içindeki mutasyonlardan kaynaklanmaktadır. Bu mutasyonlarm en sık görüleni, AF508, Kuzey Amerika ve kuzey Avrupa populasyonlarında olgularının %70'inde saptanmıştır. Bu güne kadar çeşitli etnik gruplarda değişik sıklıklarda gözlenen 400'ün üzerinde mutasyonun varlığı belirlenmiştir. Türk populasyonunda hastalığa neden olan mutasyonları belirlemek amacı ile planlanan bu çalışmada proteinin ikinci nükleotid-bağlanma bölgesi, polimeraz zincir reaksiyonuna dayalı değişik teknikler kullanılarak tarandı. N1303K mutasyonu yapay bir restriksiyon enzim kesme bölgesi yaratılmasına dayanan bir yöntem kullanılarak, birbiri ile bağlantısı olmayan ve henüz karakterize edilmemiş 68 kromozom tarandı ve iki olguda bu mutasyonun varlığı belirlendi. Taranan KF olgularının %1.4'ünde ise W1282X mutasyonun bulunduğu restriksiyon enzim analizi ile saptandı. Çok ağır seyretmeyen KF olgularında sıklıkla rastlanan R334W mutasyonun taranan Türk KF hastalarının hiçbirinde bulunmadığı Msp l restriksiyon enzim analizi kullanılarak gösterildi. Denatüre edici gradient gel elektroforezi (DGGE) tekniği, genin ekson 19 ve ekson 20 bölgelerindeki tüm baz değişiklerinin taranması için uygulandı ve doğrudan dizi analizi ile moleküller yapıları aydınlatıldı. Bu çalışma kapsamında, hasta bir çocuğun ekson 19 bölgesinde T1220I olarak adlandırılan dizi değişikliği için heterozigot olduğu, ve üç olgunun ise ekson 20 bölgesinde 4002 A veya G polimorfizmi için heterozigot olduğunu saptandı.
Özet (Çeviri)
Cystic fibrosis (CF) is one of the most frequent recessive autosomal disorders in Caucasian populations, affecting about one in 2500 Caucasian live births. CF is caused by mutations in the gene coding cystic fibrosis transmembrane conductance regulator (CFTR). The most common mutation, AF508, occurs approximately in 70 per cent of chromosomes in the CF populations of North America and northern Europe. More than 400 other mutations with various frequencies in different ethnic groups have been reported so far. In order to identify the mutations causing CF in the Turkish population, the second nucleotide-binding domain of the gene was screened by using different techniques based on PCR technology. N1303K was detected by using a method which was based on the creation of an artificial restriction enzyme site. Two chromosomes out of 68 unrelated and uncharacterized chromosomes were found to carry the mutation. The presence or absence of W1282X mutation was detected by employing restriction enzyme analysis. This screening study has revealed the presence of the mutation in 1.4 per cent of the cases. The absence of R334W mutation, which is one of the most frequent mild mutations, was shown in 70 Turkish CF chromosomes using Msp I restriction enzyme analysis. Denaturing gradient gel electrophoresis (DGGE) method has been applied for the identification of any sequence alterations within the exon 19 and exon 20 of the CFTR gene followed by direct sequencing method in order to identify the precise nature of the alterations. Within the framework of this study, an affected child heterozygous for a sequence variation, namely T1220I in exon 19 and three CF patients heterozygous for the 4002 A or G polymorphism in exon 20 were identified by direct sequencing.