A Hydrodynamic model of coastal areas using the finite element method
Kıyı bölgelerinin sonlu elemanlar metoduyla hidrodinamik modellemesi
  1. Tez No: 47500
  2. Yazar: LEVENT AKDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Kıyı bölgelerinin hidrodinamik karakteristiğini incelemek üzere sayısal bir model geliştirilmiştir. Karmaşık dip topografisini ve hareketli serbest yüzeyi sabit derinlikli ve sınırlı bir ortama indirgemek için sigma koordinat dönüşümü uygulanmıştır. Sayısal ayrıklaştırma Galerkin sonlu elemanlar metodu ile elde edilmiştir. Zaman integrasyonu için ileri ve merkezi sonlu farklar yöntemleri kullanılmıştır. Geliştirilen model; kapalı, yan kapalı ve açık sınırlı ortamlarda sabit ve dikey yönde değişken yoğunluk dağılımları için uygulanabilmektedir. Model, analitik çözümü olan rüzgar tahrikli akışlara uygulanmış ve geçerliliği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A numerical model is developed for the hydrodynamic characteristics of coastal areas. A sigma coordinate transformation, which simplifies the complex bottom topography, and the effects of moving free surface to a constant depth, flat and fixed boundary domain, is implemented. The Galerkin finite element method is used for numerical discretization. For the time integration forward and central finite differencing methods are applied. The developed model can handle both constant and vertically variable density distributions in closed, semi-closed and open boundary domains. The model is verified using wind-induced flows, where analytical solution is available.