Peptide-based drug systems
Peptit bazlı ilaç sistemleri
- Tez No: 475001
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SALİH ÖZÇUBUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çeşitli hastalık türlerine karşı güvenli, ucuz ve etkili tedavilere olan giderek artan ilgi, yenilikçi peptit bazlı ilaç ve ilaç dağıtım sistemlerinin keşfedilmesi ve geliştirilmesinin yolunu açmıştır. Peptit bazlı materyallerin sentezlenmesinin göreceli kolaylığı ve mevcut geniş sentetik teknik çeşitliliği, bu materyallerin spesifik konformasyonu benimsemek üzere ayarlanmasını veya spesifik fonksiyonel grupları ihtiva edecek şekilde modifiye edilmesini sağlamıştır. Bu tezdeki ana odak noktamız, farklı iskelet özelliklerine sahip peptitlerin geliştirilmesidir. Bir çalışmada, solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan Respiratuar sinsityal virüse (RSV) ait füzyon proteininin katlanmış halini taklit eden küçük peptitleri sentezledik. Küçük peptitler genellikle doğal konformasyonlarını muhafaza etmediğinden, peptitler, onları doğru konformasyonda tutabilen intramoleküler köprüler kurularak sağlamlaştırılmıştır. Çeşitli tip ve boyutlarda intramoleküler köprüler, peptit dizilerinin farklı bölümlerinde kurulmustur. Hem spesifik antikorlara karşı bağlanma gösteren hem de doğal yapılarında olduğu gibi sarmal yapılara sahip olan sınırlandırılmış peptitler, daha ileri immünolojik çalışmalar için taşıyıcı proteine kovalent olarak bağlanmıştır. Bir başka çalışmada, pro-apoptotik Smac peptidinin (AVPIAQK) zayıf terapötik özellikleri geliştirildi. Apoptotik peptit, hücrenin iç kısmına erişimi sağlamak icin, iyi bilinen bir hücre penetrasyon peptiti olan oktaarjinine eklendi. Smac ve oktaarjinin içeren lineer, monosiklik ve bisiklik peptitler başarıyla sentezlendi. Tasarlanan peptitlerin hücre geçirgenliği, sitotoksisite ve apoptotik etkinlik açısından biyolojik özellikleri araştırıldı. Son çalışmada, antrasen içeren peptit nanofiberleri ve peptit vezikülleri tasarlandı, sentezlendi ve 365 nm'de ışığa maruz bırakıldıklarında kendi kendine düzenlenen yapılardaki değişiklikler araştırıldı. Bu tür sistemlerin ışığa dayalı ilaç dağıtımı potansiyeline sahip olduğu kanıtlandı.
Özet (Çeviri)
The increasing appeal of safe, cheap and effective treatments against various type of diseases has paved the way for the discovery and development of innovative peptide-based drug and drug delivery systems. The relative ease with which peptide based-materials can be synthesized and the wide range of synthetic techniques available have ensured that these materials can be tuned to adopt specific conformation or modified to contain specific functional groups. Our major focus in this thesis is developing peptides with different scaffolds. In one study, we synthesized small peptides that mimic the correctly folded state of the fusion protein of the Respiratory syncytial virus (RSV) that causes respiratory tract infections. As small peptides generally do not retain their native conformation, they were stabilized through construction of intramolecular bridges that hold the peptides in the right conformation. A various type and size of intramolecular bridges were established in different part of the peptide sequences. Constrained peptides that both showing binding against specific antibodies and having helical structures as in their native structures were covalently linked to carrier protein for further immunological studies. In another study, poor therapeutic properties of pro-apoptotic Smac peptide (AVPIAQK) were improved. Apoptotic peptide was fused to a well-known octaarginine cell-penetrating peptide for promoting its access to a cell's interior. Smac and octaarginine containing linear, monocyclic and bicyclic peptides were successfully synthesized. The biological properties of designed peptides in terms of cell-permeability, cytotoxicity and apoptotic efficiency were studied. As a final study, anthracene containing peptide nanofibers and peptide vesicles were designed, synthesized and changes in their self-assembled structure upon light exposure at 365 nm were investigated. It was proved that such systems have a potential as light-driven drug delivery.