Moleküler modelleme metodları kullanılarak protein ve peptit etkileşimlerinin incelenmesi
Modeling of protein-peptide interactions using HADDOCK web server for cancer therapy
  1. Tez No: 477834
  2. Yazar: MOHAMMED DARWISH AL AFANDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA TAŞKIN TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Peptidler ve proteinler, biyolojik sistemlerde hemen hemen tüm hücresel süreçlerde önemli bir role sahiptir. Protein-peptid etkileşimleri, işlevsel olarak uygun biyolojik etkileşimlerin ve dolayısıyla potansiyel terapötik hedeflerin belirgin bir bölümünü göstermektedir. Özellikle, kanser için peptid bazlı ilaç yolları, dünyadaki sağlık bakımında çok büyük etkiye sahip olduğu ve daha etkili tedavilere acil ihtiyaç duyulması nedeniyle araştırılmaktadır. Bu nedenle küçük moleküller ve antikorlar kullanılmaktadir, ancak bu yapilarin pahalı, hücresel uygulamalarında istenmeyen etkiler görülmüstür. Bundan dolayi, bir dizi farklı ilaç hedefi için oldukça güçlü ve spesifik olabilen peptidler, ilaç tasarımında kullanilmaktadir. Bu çalışmada, HADDOCK (Yüksek Belirgin Uyarılmış Biyolojik Moleküler Docking) çevrimiçi web sunucusu kullanarak kanser gibi insan hastalıklarının tedavisini iyileştirmek için ilaçlar tasarlamak için türevlendirilmiş peptidler ve vasküler endotel büyüme faktörü hakkında yapısal bilgileri keşfediyoruz ve tespit ediyoruz. Bu çalışmanın sonuçları, protein-peptid komplekslerinden türetilen peptid bağlayıcı epitopları kullanan inhibitörlerin rasyonel tasarım ve modellenmesinin klinik uygulamaların yanı sıra alternatif bir yaklaşım gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Peptides and proteins have an important role in almost every cellular process in biological systems. Protein−peptide interactions show a prominent part of functionally suitable biological interactions, and so potential therapeutic targets. In particular, peptide-based drug leads for cancer are being explored because of the enormous impact it has on health care in the world and the urgent need for more effective treatments. Small molecules and antibodies were used to target binary system, but they are expensive, non-cell permeable and get undesired effects in their applications. Therefore, peptides are of significant interest in drug design as they can be highly potent and specific for a range of different drug targets. In this study, we discover and determine structural information on derived peptides and vascular endothelial growth factor to design drugs to improve treatment of human diseases, such as cancer by using HADDOCK (High Ambiguity Driven bio molecular DOCKing) online webserver. The results of this study reveal that the rational design and modeling of inhibitors using peptide-binding epitopes derived from protein–peptide complexes shows an alternative approach beside clinical applications.