Understanding the Lahore Museum for the definition of a conservation process
Bir koruma süreci tanımlamak üzere Lahor Müzesi'ni anlamak
- Tez No: 475010
- Danışmanlar: Prof. Dr. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 437
Özet
Bu tez bir koruma süreci önermek için Pakistan Lahor Müzesini çalışmaktadır. Yapının inşaatı 1893te tamamlanmış ve ilk olarak Müzeye ve Kraliçe Viktoryanın 1887deki ellinci yıldönümü kutlamaları dahilinde Viktorya Jübile Enstitüsüne ev sahipliği yapmıştır. Yapı, Pencapta Arts and Crafts hareketinin önemli iki figürü, Bhai Ram Singh eşliğinde John Lockwood Kipling tarafından tasarlanmış ve inşa süreci Pencap Baş Mühendisi Sir Ganga Ram tarafından yönetilmiştir. İndo-Sarazenik stilinde tasarlanan yapı; kalıp ve kesim tuğla örgüleriyle, kalıp ve döküm Paris rölyefleriyle, süsleme sıvalarla ve oymalı mermerlerle süslenmiştir. Yapı; taşıyıcı tuğla duvarlar, çelik makaslı testere dişli çatı örtüsünü taşıyan döküm demir kolonlar, düz ahşap kiriş-çıtalı çatılar, yığma tuğla kubbeler ve sonradan eklenen beton bölümler gibi birçok farklı strüktürel sistemi barındırmaktadır. Başlangıcından itibaren çok sayıda sorunlarla karşılaşan yapı, sürekli plansız veya yarı planlı onarım, değişim ve eklemelere maruz kalmıştır. Bu tezin amacı; tarihi araştırma, yapının belgelenmesi ve yapının durumunu, değerlerini ve sorunlarını açıklayan çizimlerin hazırlanmasını içeren bir takım çalışmalar yürütmektir. Bu tez; gelecekte gerçekleşecek çalışmaları ve aktiviteleri tanımlayan, çok disiplinli bir koruma süreci önerisi ile sonlanmış tır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study the Lahore Museum in Lahore, Pakistan to propose a conservation process for the building. The construction of the building was completed in 1893 and initially housed both the Museum and the Victoria Jubilee Institute, celebrating Queen Victoria's Golden Jubilee in 1887. It was designed by John Lockwood Kipling along with Bhai Ram Singh, both central figures of the Arts and Crafts in the Punjab, while its construction was overseen by Sir Ganga Ram, the Executive Engineer of Punjab. Designed in the Indo-Saracenic style, the building is ornamented using molded and cut-brickwork, molded and cast plaster of Paris reliefs, ornamental plasterwork and carved reliefs in marble. It incorporates a diverse array of structural systems in its construction such as loadbearing brick walls and cast iron columns supporting saw-tooth steel trussed roofing, flat wooden beam-batten roofs, brick masonry domes, as well as later additions in concrete. The building has been plagued with a multitude of problems from its very inception leading to constant repairs, alterations and additions without any comprehensive plan. For purposes of this thesis, a set of studies has been conducted, including a historical survey as well as the documentation of the building and preparation of drawings to describe its current condition, values and problems. The thesis concludes with the proposal of a multi-disciplinary conservation process that defines all interrelated studies and activities to be carried out in the future.