Atatürk Forest Farm as a heritage asset within the context of Turkish planning experience 1937-2017
Türk planlama deneyimi bağlamında bir miras değeri olarak Atatürk Orman Çiftliği 1937-2017
  1. Tez No: 475009
  2. Yazar: SELİN ÇAVDAR SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ADNAN BARLAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Tarih, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, History, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Atatürk Orman Çiftliği'nin tarihi ve araçsal değerlerini inceleyen önemli sayıda çalışma bulunmaktadır. Fakat, Atatürk Orman Çiftliği'nin somut ve somut olmayan değerlerini ve bu değerlerin planlama tarihi içerisindeki algılanışını ortaya koyan kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, araştırma Atatürk Orman Çiftliği'nin miras değerlerini tanımlamayı ve keşfedilmemiş planlama tarihini arşiv materyallerini tanıtarak; planlama dokümanlarını değerlendirerek ve planlama sürecinde rol alan uzmanlarla derinlemesine görüşmeler yaparak ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
There is a substantial amount of study examining the historic and instrumental values of Atatürk Forest Farm. However, one cannot come across any comprehensive study that reveals its tangible and intangible assets as well as the recognition wherein in its planning history. In that, the aim is to identify heritage assets of Atatürk Forest Farm and reveal its uncharted planning history by introducing archival materials; interpreting planning documents and making in-depth interviews with specialists who took part in the planning processes.