Cross-section measurements of SC-43 and V-48 radioisotopes produced via Bern medical cyclotron
Bern medikal siklotronu kullanılarak üretilen SC-43 ve V-48 radyoizotoplarının tesir kesitlerinin ölçümü
  1. Tez No: 475023
  2. Yazar: GAMZE SÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEVFİK ZEYREK, PROF. DR. SAVERIO BRACCINI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Pozitron Emisyon Tomografisi, nükleer tıpta kullanılan ve canlı içindeki biyokimyasal değişimleri mikroskobik boyutlarda görüntülemeye izin veren bir teşhis yöntemidir. Bu amaçla kullanılan ideal bir pozitron işaretli radyofarmasötiğin belirleyici özellikleri arasında, yarı ömrü, diğer parçacıklara bozunum kinematiği, ve tesir kesiti değerleri bulunmaktadır. Buna dayanarak, 3.89 saat yarı ömre sahip 43-Sc radyonüklidi arzu edilen bir aday olarak kabul görmektedir. 43-Sc'ün yarılanma ömrü bir yandan hücredeki anormallikleri gözlemleye yetecek kadar uzunken, diğer yandan işlem sonrası vücuttan hemen atılabilecek kadar da kısadır. Bu çalışma, IBA firmasına ait olan ve 18 MeV sabit enerjiye sahip Bern Üniversitesi medikal siklotronunda, zenginleştirilmiş titanyum (TiO2) hedefinin proton ile bombardımanı sonucu elde edilen 43Sc radyoizotopunun tesir kesitinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Hedeflenen ölçümlerin gerçekleştirilebilmesi için ışınlama için kullanılan protonun üzerinde oluşan akım ve hedef üzerindeki enerji miktarı mümkün olan en iyi değerlerde tutulmalıdır. Bu amaçla, normal şartlarda 18 MeV değerinde sabit olan siklotron enerjisi, farklı miktarlarda kullanılan ve de her biri 100 mikron kalınlığa sahip olan alüminyum levhaların yardımıyla daha düşük enerjilere kadar indirgenebilmektedir. Bu çalışmanın son aşaması olarak, nat-Ti (p, x) 48-V reaksiyonu sonucu oluşan 48-V radyoizotopu yeni bir PET radyoizotopu adayı olarak üretilmektedir. Tesir kesiti ölçümü için gerekli olan verilere, yüksek saflıktaki germanyum detektörü (HPGe) kullanılarak elde edilen gama ışını spektromesi sayesinde ulaşılmaktadır. Sonuçlar, proton enerjisinin bir fonksiyonu olarak belirtilerek hem teorik beklentilerle hem de deneysel veriler ile karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Positron Emission Tomography is a diagnostic technique in nuclear medicine to achieve quantitative measurements of biochemical processes in vivo, regarding its ability to detect positron-emitter-labeled radiopharmaceuticals at picomolar levels. An ideal PET radioisotope is required to have significant features decided by its half-life, de- cay kinematic, and cross-section. Thus, the 43-Sc radionuclide can be considered as a promising solution with its desirable half-life of 3.89 hours. The present thesis focuses on the production of 43-Sc by irradiating enriched-titanium TiO2 with the 18 MeV medical cyclotron of Bern University Hospital and efficient measurements of the cross-section of the corresponding radioisotope. The proton current and energy on the target are optimized to result in expected cross-section values. As a part of this study, the vanadium radioisotope is produced via nat-Ti (p,x) 48-V reaction with the solid target station that is recently installed in the Bern medical cyclotron. All steps applied for the 43-Sc production is followed to obtain 48-V radioisotope with the desired cross-section. Measurement of the cross-section is performed by gamma-ray spectroscopy, namely an outcome of a high purity germanium detector (HPGe). The result of the cross-section is represented as a function of proton energy and compared with both theoretical expectations and experimental values.