Yapısında hidrofob yan grupları ve C-N bağları olan kopolimerlerin sentezi ve hidrolizi
The study hydrolysis and synthesis of copolymers having c-n bonds an hydrophobic sioz groups
  1. Tez No: 66706
  2. Yazar: SEMA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. BAHATTİN SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu çalışmada, N,N'-metilenbisakrilamid ile piperazinin oluşturduğu kopolimere üçüncü farklı alkilaminler eklenip, elde edilen polimerlerin çeşitli özellikleri incelenmiştir. Kopolimerdeki MBA miktarı sabit bırakılıp; %50, piperazin miktarı azaltılmış (%40), yerine dodesil amin ve alil amin (%10) katılarak değişimler araştırılmıştır. Alkilamin katılarak elde edilen kopolimerlerin suda çözünürlükleri incelendiğinde, alilaminle oluşturulan kopolimerin suda çözündüğü, dodesilaminin hidrofob yapısı dolayısıyla kopolimerin suda çözünmediği görüldü. Ayrıca suda çözünen alil amin kopolimerinin çeşitli konsantrasyonlardaki NaOH ile hidroliz şartlan tespit edildi. Elde edilen polimerlerin özellikleri viskozimetrik İR ve UV ölçümleriyle belirlendi. Bu polimerlerin Cu2+ ve Fe2+ ile oluşturdukları kompleksler, absorbans ve pH ölçümleriyle incelendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY At recent times, water soluble polymers have a great importance and interest in both teorical and in practical chemistry. This type of polymer which contains physiological active groups, can be used in living organism because of the their adjuvant effects. Application of same physico-chemical methods to these systems gives information about their structure. There must be two different structure of polymers in order to achieve above purposes 1) Polymer must be resistant to enzymatic degradation to stay for a long time in the organism. For this reason, polymers must be combined with C-C sigma bonds 2) Polymers must have easily biodegradable bonds (C-N, C-S, C-O, C-P) to stay in an organism for a short time. In this study, to achieve the second aim, N,N'-methylene bisacrylamide, piperazine and primary alkyl amines (which contains more hydrophobic character) were synthesized as copolymer with three components. Both monomers and three components copolymer were investigated to understand the effects of the copolymerization by IR, UV and viscozimetric measurements. First of all as a referance, MBA and piperazine copolymer was obtained using equal mole ratios of each monomer 2.1325 g N, N'- methylene bisacrylamide and 1. 1 9 g piperazine were mixed with 7 ml water. Polymerization was carried out under nitrogen and normal atmosphere at 50°C. Polymerization took 45 minutes. Properties of this copolymer have been investigated by using IR and viscozimetric measurements. Polymerization occurs by migration of active. H atoms of piperazine to double bond of MBA. This bond is broken down and monomers are bound to each other. VIThe second step was the addition of primary alkyl amine to this system. The polymer contain C-N bonds which is easily hydrolized. The most important requirements using the polymers for medical purposes are being biodegredable, nontoxic and forming complexes with proteins. CH2 = CH-CO-NH-CH2-NH-CO- CH=CH2 + HN JMM -> HN/ VN-CH,-CH,-CO-NH-CH7-NH-CO-CH=CH, + HNf~^NH + CH2 = CH -CO-NH-CH2-NH-CO-CH = CH2 -». N/^NN - CH2CH2CONHCH2NHCO(CH2)2- vT\ - CH2CH2CONHCH2NHCO(CH2)2-N. I Addition of amine groups to above system that contain active hydrogen atom causes reaction between amine hydrogen with double bond of MBA at the same time with piperazine. Thus, piperazine and the other amine reacts with MBA by means of competative reaction. On the basis of this knowledge, two kinds of primary alkyl amines (alyl and dodecly) were added to the mixture of MBA and piperazine. This amines are different becasue of the number of their C atoms and the effects of their hydrophobic character. Allyl amine is a small and less hydrophobic molecule which can dissolve in water easier according to dodecylamine. In the first polymerization reaction, the monomer ratio of MBA-PP was 1/1. When ally and dodecyl amine were introduced into polymerization, mole ratio of MBA was kept constant at 50%, piperazine at 40%, and alkylamine is at 10%. Polymerization was done at the same conditions by adding allylamine and dodecylamine. Reaction scheme can be seen as follows. FT-IR diagrams of copolymers and monomers showed that combining of two monomers carried out with opening of the double bonds of MBA. And also viscozimetric measurements were done but because of higher hydrophobic character of dodecylamine, copolymer with three components of dodecylamine is not water soluble so only IR results were obtained. vnII X u o 0= en X l_J It x l_l I O l_l I CM LJ I X I O I CN X I i O l_l I CN X u I CN X CN X I CN CN O X z CN X I CN en X I O l_J I X UJ II CN u s^ CN X I CN CN O CN X X z o t_J CN X l_J CN ^=V II CN I II CN MilII O LJ CM X lj CM X LJ II X CM“cM II I cm I Z cm X + X u X LJ i O LJ I X Z. I e* X lj I O i II CM o LJ I CM X LJ I CN O LJ CN X LJ X o LJ I CM ^Z> I «N X LJ II CM CN ”cm O LJ CM X LJ LJ CN LJ CM X LJ I O LJ II CM X IXCu2+ and Fe2+ ions were introduced into polymer solution. Our polymer contains N and O atoms which have lone pairs of electrons on their valance shell. These lone pairs form coordination bond between Cu2+ or Fe2+. When these ions were introduced into polymer solution, absorbation, pH and conductivity were measured. As the metal ions were added to the polymer solution, small amount of precipitations occured after a critical value is increased so the absorption of the polymer increased. Because of the free H atoms leaving of the monomer molecule after metal-polymer complexes formed, pH decreased and as the concentration of metal ions got higher, conductivity increased. These results improved that polymer- metal complexes were formed. The conditions of our laboratories were not available to complete the experiments with proteins. But it will be studied soon by improving the conditions.